Povinnost zapsat se do veřejného rejstříku
Časté dotazy našich uživatelů:
Jaké osoby se zapisují do spolkového rejstříku?
Časté dotazy našich uživatelů:
Jaké osoby se zapisují do spolkového rejstříku?
Spolkový rejstřík je veřejným rejstříkem. Dalšími veřejnými rejstříky jsou nadační rejstřík, rejstřík ústavů, rejstřík společenství vlastníků jednotek, obchodní rejstřík a rejstřík obecně prospěšných společností (ust. § 1 odst. 1 zákona o veřejných rejstřících). Dle ust. § 1 odst. 2 se do veřejného rejstříku zapisují zákonem stanovené údaje o zapsaných právnických a fyzických osobách.
Dle ustanovení § 26 zákona č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob a o evidenci svěřenských fondů se do spolkového rejstříku se zapisují
• spolky,
• odborové organizace a mezinárodní odborové organizace,
• organizace zaměstnavatelů a mezinárodní organizace zaměstnavatelů,
• pobočné spolky,
• další osoby, o nichž tak stanoví jiný zákon.
Dle ust. § 27 se do spolkového rejstříku dále zapisují zahraniční spolky, které vyvíjejí činnost na území České republiky a pobočné spolky nebo jiné obdobné organizační jednotky zahraničních spolků vyvíjejících činnost na území České republiky.
V ust. § 27 a násl. jsou upraveny další podrobnosti ohledně zápisu do spolkového rejstříku.
Návrh na zápis ve věcech pobočného spolku, a to včetně změny či výmazu zápisu, podává zásadně hlavní spolek. Tím není dotčeno ustanovení § 11 odst. 3 zákona o veřejných rejstřících dle kterého nesplní-li zákonem stanovená osoba povinnost podat návrh na zápis do 15 dnů ode dne, kdy jí tato povinnost vznikla, může návrh na zápis podat každý, kdo na něm doloží právní zájem a k návrhu na zápis přiloží listiny, jimiž mají být doloženy skutečnosti zapisované do veřejného rejstříku (dle Usnesení Vrchního soudu v Olomouci ze dne 2. 8. 2016, sp. zn. 8 Cmo 232/2016).