Právní poradna logo

Podezření na úmyslnou manipulaci s majetkem zůstavitele před jeho smrtí

Datum:13. 01. 2025 v 20:22
Poslední aktivita:28. 01. 2025 v 08:49
Zhlédnuto:259x
0

Dobrý den,

v září zemřel můj otec. Už roky jsme se nestýkali (z jeho iniciativy). Dnes jsem měla možnost nahlédnout do spisu dědického řízení, abych se obeznámila s jeho obsahem.

Byla jsem velmi překvapená, když jsem zjistila, že bankovní účty mého otce zejí prázdnotou. (Konkrétně je zde pouhých cca 380 Kč)

Můj otec pracoval ve velké firmě za nadprůměrný plat, následně pobíral nadstandardní invalidní důchod, také dědil po mém dědovi, jeho otci.

Mám tedy podezření, že před jeho smrtí došlo k cílenému přesunu jeho financí z jeho účtů na účet jeho současné ženy, aby se tyto prostředky nestaly součástí dědického řízení. Také došlo ke změně plnění smlouvy o penzijním pojištění tak, aby byla vyplacena jen jeho žena. Ta také trvá na tom, že ona sama platila jejich dům a osobní automobil z vlastních prostředků (to dokládá stavem svého bankovního účtu a dokladem o dědictví po své matce, na svém bankovním účtu má opravdu vysokou částku).

Lze toto podezření vůbec nějak řešit? Má smysl obracet se s tímto na notářskou kancelář, která má dědické řízení na starosti? Případně má smysl řešit tuto situaci soudně? Je vůbec možné toto napadat, když, pokud by to skutečně byla pravda, ke všemu došlo ještě před otcovou smrtí?

Děkuji za odpovědi a rady.

Odpovědi (1)

0

Vážená paní Vernerová,

Pokud došlo k převodu finančních prostředků z účtu Vašeho otce ve prospěch jeho současné partnerky ještě před smrtí Vašeho otce, jakožto zůstavitele, a to jím samým, je zde pouze malá šance prokázat, že bylo takto učiněno s motivací jeho partnerky obohatit se na úkor ostatních dědiců. Převod finančních prostředků ve prospěch současné partnerky by mohl být považován za darování. V případě, že by tento přesun byl proveden těsně před smrtí zůstavitele s cílem obejít dědické řízení, mohlo by to být napadeno, pokud tedy existují důvody domnívat se, že byl přesun proveden v úmyslu poškodit dědice. Pokud nemáte konkrétní důkazy, bude obtížné Vaše podezření prokázat.

Některé banky umožňují zřídit u běžného účtu tzv. dispoziční právo. Tím může majitel účtu umožnit jiné osobě, aby na účtu zadávala platební příkazy, vybírala či vkládala peníze či používala internetové bankovnictví. V případě, že by současná partnerka Vašeho otce měla výše zmíněné dispoziční právo a došlo tak z její strany k převodu finančních prostředků, byl by zde prostor pro to, aby Vám jako dědici byla povinna prokázat, že měla právní důvod pro převod finančních prostředků. Pokud by se tak nestalo, tedy právní důvod pro převod by neprokázala, jednalo by se z její strany o bezdůvodné obohacení.

Co se týká změny smlouvy o penzijním pojištění, i ta by mohla být zpochybněna. Záleží na tom, kdy byla její změna provedena. Pokud byla změna provedena těsně před smrtí a existuje podezření, že byla provedena v úmyslu poškodit ostatní dědice, může to být napadeno jako neplatná změna. I zde by ovšem muselo dojít k prokázání Vašeho podezření.

Pokud máte podezření, že došlo k obcházení dědického řízení, můžete se obrátit na notáře, který dědické řízení vede a o svých pochybnostech ho informovat. Notář je povinen postupovat v souladu se zákonem a zohlednit všechny právní úkony, které mohou ovlivnit dědické řízení. Obrátit se na soud bychom Vám nedoporučovali, pokud nemáte konkrétní důkazy o svém podezření. Soudní jednání by bylo zdlouhavé, finančně náročné a s nejistým výsledkem.

S pozdravem

Matzner&Vítek

 

Odpovědět na dotaz