Právní poradna logo

Odměna/honorář za přednášku

Datum:31. 07. 2024 v 12:07
Poslední aktivita:13. 08. 2024 v 11:25
Zhlédnuto:571x
0

Dobrý den,

pořádáme konferenci, na které budou mít někteří účastníci krátkou přednášku, za kterou jsme jim přislíbili honorář (4.000Kč). Teď řešíme, jakou formou jim můžeme odměnu = honorář, vyplatit? Je možné s nimi sepsat dohodu o provedení práce? Někteří z nich jsou zaměstnanci jiných institucí, kteří na konferenci přijedou v rámci své služební cesty, tak nám jde spíše o to, jestli v tom není problém?

Děkuji předem za Vaši odpověď.

S pozdravem,

Ilona Jarkovská

Odpovědi (1)

0

Dobrý den, paní Jarkovská,

děkujeme za Váš dotaz. Úvodem lze potvrdit, že Vámi zmiňovaná možnost vyplacení honoráře prostřednictvím dohody o provedení práce (DPP) je jednou z možných cest, nicméně je třeba zvážit i jiné alternativy, aby bylo řešení právně i daňově korektní a efektivní.

Dohoda o provedení práce (DPP) je upravena v ustanoveních § 75 a násl. zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce. Tato forma pracovněprávního vztahu umožňuje uzavření dohody, pokud rozsah práce nepřesáhne 300 hodin ročně pro jednoho zaměstnavatele. Pro Vaši situaci je důležité zvážit, že uzavřením DPP vzniká mezi Vámi a přednášejícími pracovní poměr, což s sebou nese určité povinnosti, zejména odvody na zdravotní a sociální pojištění, pokud odměna přesáhne limit 10 000 Kč měsíčně. Nově, konkrétně od července 2024, je rovněž zavedena povinnost zaměstnavatele do registru České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) přihlásit každého zaměstnance na DPP bez ohledu na to, zda mu vznikla povinnost účasti na pojištění, či nikoliv. S tím je spojena dále povinnost hlásit měsíční příjem svých zaměstnanců na novém formuláři ČSSZ. Navíc je nutné, aby práce, která je předmětem dohody, byla konkrétně vymezena, což však může být u přednášek snadno splněno.

Pokud jsou někteří účastníci konference zaměstnanci jiných institucí a přijedou na konferenci v rámci své služební cesty, je třeba věnovat zvláštní pozornost tomu, zda jejich účast na konferenci a případné vyplacení honoráře je v souladu s jejich pracovním poměrem u mateřské organizace. Zde může vzniknout potenciální konflikt zájmů či porušení zákazu konkurence. V každém případě je tak nutná detailní analýza pracovních smluv přednášejících za účelem posouzení, zda výdělečná činnost během služební cesty neodporuje žádným ujednáním. Dále je třeba zohlednit vnitřní předpisy dané instituce ohledně poskytování takových honorářů. Pro vyloučení pochybností doporučujeme, aby si tito zaměstnanci vždy vyžádali výslovný písemný souhlas svého zaměstnavatele, nebo aby byla mezi všemi třemi stranami uzavřena dohoda o výplatě honoráře, která bude reflektovat tyto okolnosti. Zmíněný souhlas vyžaduje rovněž § 304 zákoníku práce, a to za předpokladu, že pracovní náplň u obou zaměstnavatelů bude shodná. To neplatí pro vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti, pod které může přednáška na konferenci za určitých okolností spadnout.

Vedle DPP můžete zvážit také uzavření dohody o pracovní činnosti (DPČ), která je rovněž upravena zákoníkem práce (§ 76 a násl.). DPČ lze uzavřít, pokud rozsah práce nepřesáhne v průměru polovinu týdenní pracovní doby za dobu trvání dohody. Výhodou DPČ oproti DPP může být flexibilita v délce pracovního vztahu a možnost rozložit výkon práce na delší časové období, což může být užitečné v případě opakovaných přednášek nebo delší spolupráce. Za nevýhodu lze považovat nižší rozhodnou částku pro účast na zákonných pojištěních. Stran souhlasu stávajícího zaměstnavatele se uplatní totožná pravidla, jak byla představena výše.

Další alternativou, jak vyplatit honorář, může být uzavření smlouvy o dílo dle zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, kde lze přednášku chápat jako dílo autorské. Tento postup je velmi frekventovaný a umožňuje vyhnout se vytvoření pracovněprávního vztahu, přičemž odměna za dílo může být z pohledu zaměstnavatele vyplacena bez nutnosti řešení povinných odvodů přítomných u DPP nebo DPČ. Vedle rozdílu v rozsahu povinností, které jsou v rámci obchodněprávního vztahu značně menšího rozsahu, je však zapotřebí vzít v potaz i daňověprávní aspekty. Ty budou závislé zejména na výši a kategorii příjmů daného přednášejícího. Obecně mezi ně patří skutečnost, že příjmy z podnikání oproti příjmům ze závislé činnosti na základě DPP nejsou předmětem osvobození od odvodů do zmíněné částky 10 000 Kč.

Vzhledem k výše uvedeným aspektům doporučujeme důkladně zvážit jednotlivé varianty a jejich právní i daňové důsledky. A tyto následně aplikovat v závislosti na specificích konkrétního případu (např. vysokopříjmový přednášející, opakovaný přednášející, přednášející, který již v dané oblasti nezávisle podniká, přednášející, který již uzavřel DPP u jiného zaměstnavatele apod.).

S pozdravem

Tým Accace Legal

https://accace.cz/

Odpovědět na dotaz