Právní poradna logo

Odejmutí zajištěného majetku v trestním řízení

Datum:03. 06. 2021 v 13:03
Poslední aktivita:03. 06. 2021 v 13:12
Zhlédnuto:9834x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Když je obviněnému zajišťován majetek v trestním řízení - kdy se zajištěná movitá věc obviněnému odejme a kdy se ponechá na místě?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Zákon č. 279/2003 Sb., o výkonu zajištění majetku a věcí v trestním řízení v § 5 umožňuje použití několika prostředků vedoucích předně k zjištění movitých věcí, které mohou být předmětem zajištění, jako např. osobní prohlídku, prohlídku obydlí či jiných prostor, a na základě těchto prohlídek je následně vyhotoven soupis movitých věcí. Orgán provádějící prohlídku může sepsané věci buď odejmout, anebo ponechat na místě.

Tomu, kdo má věc ze soupisu u sebe, je možné ji odejmout, pokud takovou věc nevydá a zároveň je odejmutí zapotřebí pro účely zajištění. K odejmutí tedy dochází v případě, že není orgánu provádějícímu prohlídku vydána dobrovolně. Při odejmutí věci se přitom postupuje obdobně podle ustanovení o zajištění věci pro důkazní účely obsažených v trestním řádu (§ 78 a § 79).

Ponechání zjištěné a řádně sepsané věci na místě přichází v úvahu tehdy, pokud by odnětí takové věci

a) vedlo k jejímu znehodnocení či znehodnocení věci funkčně související

b) znamenalo nepřiměřené technické obtíže.

Vyloučení odejmutí věci se týká také věcí, které

c) vyžadující zvláštní péči nebo je péče o ni spojena s nepřiměřenými náklady

d) vykazují nepatrnou hodnotu.

Pro stanovení hodnoty věci se vychází z hranic výše škody stanovených v ustanovení § 138 odst. 1 tr. zákoníku, dle něhož škoda nikoliv nepatrná je škoda dosahující částky nejméně 10 tis. Kč. Z toho lze dovodit, že věci mající hodnotu menší než 10 tis. Kč lze považovat za věci nepatrné hodnoty.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.