Vážená paní Baygarinová,
kvůli nedostatku informací Vám bohužel nemůžeme poskytnout přesnou odpověď na Vaši otázku. Pokusíme se tak alespoň zodpovědět ji obecně.
V prvé řadě byste se měla pokusit zjistit, kdo Vám vodoměr nainstaloval, a je tak případně odpovědný za vzniklý stav. Vůči němu byste pak (za podmínek splnění dalších zákonných předpokladů vzniku odpovědnosti za škodu) mohla uplatnit nárok na náhradu škody, která Vám byla špatným nainstalováním vodoměru způsobena.
Pokud zjistíte, kdo je odpovědný za to, že vodoměr byl nesprávně instalován, a Vám v důsledku toho vznikla škoda v podobě vyšších plateb za vodu, můžete se pokusit se škůdcem domluvit, případně vůči němu vznést písemnou žádost o náhradu škody. Je však otázkou, jestli budete schopna výši škody vyčíslit. Následně bude záležet na něm, zda bude taková žádost dostačující a škodu Vám nahradí. Pakliže bude odmítat požadovanou částku nahradit, můžete svůj případný nárok uplatnit občanskoprávní žalobou. Zároveň Vás však upozorňujeme, že v rámci civilního řízení bude na Vás prokázat všechny zákonné předpoklady vzniku nároku na náhradu škody, tedy protiprávní jednání, vznik újmy i příčinnou souvislost mezi protiprávním jednáním škůdce a škodní událostí a vzniklou újmou. Pokud tyto zákonné předpoklady vzniku nároku na náhradu škody neprokážete a budete z tohoto důvodu v řízení procesně neúspěšná, bude Vám s největší pravděpodobností soudem uložena povinnost zaplatit náklady řízení protistrany. Pro úplnost uvádíme, že právo na náhradu způsobené škody se obecně promlčuje v subjektivní lhůtě tří let a objektivní lhůtě deseti let. Subjektivní promlčecí lhůta běží ode dne, kdy jste se dozvěděla o vzniku nároku na náhradu škody, tedy ode dne, kdy jste se dozvěděla o vadném nainstalování vodoměru. Objektivní promlčecí lhůta běží ode dne, kdy Vám byla způsobena škoda.
Do úvahy by připadal i nárok na vydání bezdůvodného obohacení podle § 2991 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, které vzniklo vlastníkům dotčených sousedních bytů v důsledku toho, že jste za ně plnila (hradila) to, co měli plnit sami. V tomto případě byste však musela přesně zjistit a dokázat, o kolik více jste platila, než jste skutečně platit měla, což by mohlo být velice obtížné.
Hlubší právní analýzu lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti Vašeho případu a faktického stavu věci, jakož i příslušných písemností, vztahujících se k Vašemu případu.
Henrieta Hovanová, senior advokát
Vojtěch Vojíř, paralegal
DELTA legal, advokátní kancelář s.r.o. - https://deltalegal.cz