Právní poradna logo

Nedodržení nájemní smlouvy ze strany pronajímatele

Datum:16. 07. 2021 v 09:18
Poslední aktivita:06. 08. 2021 v 11:31
Zhlédnuto:2613x
0

Dobrý den,

mám dotaz ohledně pravomocí nájemce v případě neplnění nájemní smlouvy u pronajaté nemovitosti (dům se zahradou, garážovým stáním a terasou).

Majitel (můj známý) dostavuje rodinný dům, s cílem pronajímat ho do doby než vyrostou jeho děti, které předpokládá v něm budou žít.

Dům měl dle jeho slov být hotov v březnu - dosud není zkolaudován. Mám nájemní smlouvu podepsanou v únoru, ještě v únoru jsem složila kauci jednoho nájmu a v důsledku okolností (přechod 4letého syna do školky v místě domu), které mě tlačily, jsem podepsala předávací protokol a platím nájemné od června 2021. Nicméně v důsledku nedodělávek v domě a ujišťování od majitele (slovně i mailem), že vše běží a nejdéle do 14 dnů nebo konce června bude vše hotovo (interierové dveře, přístup k domu, terasa,...) jsem mu uhradila ve stanoveném termínu (do 15. dne daného měsíce) částku 18 000 Kč za nájem (sám snížil nájem na daný měsíc o 2 000 Kč za nedokončené dveře), byť jsem nebyla komfortní s částkou v důsledku velkých nedodělávek, ale věřila jsem, že vše do konce měsíce bude hotovo a chtěla jsem nastavit klidné nájemní vztahy.

Nicméně za celý měsíc červen a do 15. července se nestalo nic, kromě doplnění interierových dveří z 95 %.

Měla jsem na majitele další dotazy a prosby v důsledku nevyhovujícího interierového osvětlení, protékající vany, slíbené indukční varné desky, místo ní byla instalována sklokeramická, vše jsem řešila formou mailů - návrhů, že mohu řešit po vlastní ose a poté mu náklady vyúčtuji - bez reakce z jeho strany. Jedná se o Novostavbu - dřevostavbu, s orientací velkého francouzského okna na jižní stranu se zahradou na "zelené louce", pozemek tedy nemá žádné stínění - v domě není nainstalována ani klimatizace, ani venkovní rolety/žaluzie pro světlo - tepelnou regulaci, ani pergola, která by absorbovala průnik slunečních paprsků do domu - v domě je v horkých letních dnech přes 29 stupňů, nelze vyvětrat, neboť byly nainstalovány vnitřní rolety, které znemožňují plné otevření oken a terasových dveří (nevhodné řešení dle firmy, která rolety instalovala za mé přítomnosti).

Vše toto jsem pronajímateli několikrát psala mailem (při prohlídce nedostavěného domu v únoru vykládal, kde budou krbová kamna a zasílal projekt domu i projekt kuchyně, vše pouze orientačně jak se on brání, v důsledku těchto slov a podložení projektovou dokumentací a plánovačem kuchyní jsme podepsali nájemní smlouvu v předstihu, aniž by bylo vše realizováno, z důvodu abychom si dům "pojistili"). Nicméně od té doby mám dojem, jako by majitel měl jistotu v nájemcích a začal "osekávat" vybavení i projekt - krbová kamna nemá v plánu instalovat, tepelnou regulaci nám napsal, že si máme řešit samy pomocí mobilní klimatizace, atd.

Navíc jsem v kontaktu s majitelem stavební firmy, co dům stavěla, který jednoznačně říká, že projekt byl postaven jinak, než majitel domu posléze chtěl realizovat.

V důsledku nahromadění těchto nedodělků, jsem mu 13. července napsala mail, že navrhujeme snížení nájmu na červenec na polovinu v důsledku neplnění nájemní smlouvy (terasa, zahrada, interierové dveře do obývacího pokoje, ... ).

Po dlouhé době konečně reagoval alespoň na tento mail, ale uplně nekonstruktivně - že se snížením nesouhlasí, že dům v této lokalitě určitě neodpovídá polovičnímu najmu a další afektované reakce.

Začínám se dostávat do situace, kdy už asi běžné hovory s ním nemají význam a ráda bych se zeptala, jaká jsou v tuto chvíli moje práva a zda mohu samovolně poslat pouze část nájmu, pokud není naplněna nájemní smlouva? Ve smlouvě jsou samozřejmě sankce za nedodržení platebního termínu, ale on nedodržuje smlouvu.

Předem děkuji za reakci a přeji příjemný den

Lucie Coufalová

Předplacená odpověď
0

Vztahy mezi pronajímateli a nájemci nebývají vždy snadné. Z pohledu zákona jsou samozřejmě stanoveny prona...

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
DM
Daniel Macek03. 08. 2021 v 19:06
101 bodů reputace

Další odpovědi (0)

Odpovědět na dotaz