Právní poradna logo

Možnost nařídit dovolenou z důvodu pozdějšího příchodu

Datum:02. 09. 2024 v 11:22
Poslední aktivita:09. 09. 2024 v 10:03
Zhlédnuto:547x
0

Dobrý den, ráda bych prosím věděla, zda mi zaměstnavatel může nařídit dovolenou v případě, pokud výjimečně a předem avizovaně potřebuji přijít do práce o 1,5 h později, což bych si samozřejmě naddělala. (Z důvodu odvedení dítěte do 1.třídy) Bylo mi to ale zamítnuto s tím, že pokud nemohu přijít včas, ať si vezmu dovolenou na celý den. Předem děkuji za odpověď.

Odpovědi (1)

0

Vážená paní Michlová,

ze zákona Vám dovolenou skutečně určuje zaměstnavatel. Schválení dovolené zaměstnavatelem, kterou Vy předem nahlásíte, znamená pouze to, že Vám zaměstnavatel vychází vstříc. Schválení dovolené je tedy předmět dohody mezi zaměstnavatelem a Vámi, přičemž poslední slovo má vždy zaměstnavatel. Zaměstnavatel má také právo Vám dovolenou z objektivních důvodů neschválit či nařídit. Nařízení dovolené ze strany zaměstnavatele musí ovšem přijít písemně se 14 denním předstihem, pokud se nedohodnete na kratší době, tedy zaměstnavatel Vám nemůže nařídit dovolenou „ze dne na den“.

Ve Vašem případě nedošlo ze strany zaměstnavatele přímo k nařízení dovolené, ale spíše k doporučení zaměstnavatele, že Vy sama si o dovolenou na daný den řeknete a on Vám ji následně schválí.

Zákoník práce také stanoví, že nemůže-li zaměstnanec konat práci pro jiné důležité osobní překážky v práci, je zaměstnavatel povinen poskytnout mu nejméně ve stanoveném rozsahu pracovní volno a ve stanovených případech i náhradu mzdy nebo platu. Ony důležité osobní překážky stanoví nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Doprovod dítěte do školy v první den mezi nimi bohužel není, což znamená, že zaměstnavatel nebyl povinen Vám vyhovět. Výjimku by představoval případ, kdybyste doprovázela do školy zdravotně postižené dítě do zařízení sociálních služeb nebo do školy nebo školského zařízení samostatně zřízených pro žáky se zdravotním postižením s internátním provozem a zpět, a to s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 6 pracovních dnů v kalendářním roce, případně kdybyste dítě doprovázela do školského poradenského zařízení ke zjištění speciálních vzdělávacích potřeb (bez náhrady mzdy nebo platu).

S pozdravem

Matzner Legal

 

Odpovědět na dotaz