Právní poradna logo

Maření stavebního záměru RD stavebním odborem - zahájeno leden 2020

Datum:05. 08. 2024 v 11:08
Poslední aktivita:30. 10. 2024 v 09:40
Zhlédnuto:803x
0

V lednu 2020 jsem podala žádost o územní a stavební povolení pro stavbu RD. V dubnu 2020 bylo vydáno rozhodnutí schváleného stavebního záměru RD. Po odvolání sousedů stavební úřad provedl zpětvzetí a rozhodnutí zrušil. Dále bylo pokračováno v řízení a po doložení rozhodnutí odboru dopravy o umístění sítí a úpravu připojení, vydal stavební odbor v březnu 2021 rozhodnutí o zamítnutí stavebního záměru RD.

Po mém odvolání ke krajskému úřadu bylo rozhodnutí v srpnu 2021 zrušeno a vráceno k novému projednání pro špatný úřední postup. V lednu 2022 bylo vydáno stavebním odborem rozhodnutí schváleného stavebního záměru. V květnu 2022 byla stavba zahájena. Poté bylo požadováno odborem dopravy další rozhodnutí o novém sjezdu, abychom měli přístup ke staveništi. Bylo vydáno v červenci 2022 za nepřijatelných podmínek stanovených správcem místních komunikací, proto jsem podala odvolání ke krajskému úřadu. Rozhodnutí odboru dopravy bylo krajským úřadem zrušeno a nahrazeno novým výrokem. V únoru 2023 byla na žádost souseda provedena kontrolní prohlídka stavby se závěrem - dle ověřené PD. V červenci 2023 byla provedena závěrečná prohlídka stavby bez odchylek PD. V srpnu 2023 mi bylo přiděleno číslo popisné a ve stejný den bylo zahájeno řízení o odstranění stavby (nedodržená velikost terasy, která byla v této velikosti již v únoru 2023 při kontrolní prohlídce stavby, což je doloženo protokolem s fotodokumentací). Proti rozhodnutí o odstranění stavby jsem podala odvolání u krajského úřadu. Při nahlédnutí do spisů chyběla fotodokumentace a protokol z kontrolní prohlídky provedené v únoru 2023. Po mé urgenci referentka dohledala jinde. Stavba nebyla zastavena a nebyl učiněn závěr prohlídky, čekám na rozhodnutí krajského úřadu.

Řízení bylo záměrně protahováno, jsem stále poškozována, byla mi vystavena nezákonná rozhodnutí.

Mám nárok na odškodnění?

Odpovědi (3)

0

Dobrý den, paní Kůlová, 

V první řadě uvádím, že odvolací řízení by se mělo řídit ještě starým stavebním zákonem, jelikož dle § 330 nového stavebního zákona platí, že „Řízení a postupy zahájené přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona se dokončí podle dosavadních právních předpisů.“ Odvolací řízení se bere jako součást celého správního řízení o odstranění stavby, tj. jedná se o jeden celek, pro který je rozhodný datum zahájení tohoto řízení. Do pravomocného ukončení se tedy použije starý stavební zákon. 

Tvrzení referentky, že „nemůže zrušit rozhodnutí kvůli chybě úředníka“, určitě není takto paušálně pravdivé. Záleží na konkrétní chybě úředníka, na vlivu této chyby na celé řízení a na tom, zda byla chyba nějak napravena (např. v případě stanovení špatné lhůty stačí, když úřad poskytne lhůtu novou, čímž chybu úředníka v řízení odstraní). Ve Vašem případě už bude velmi záležet na konkrétních okolnostech kontrolních prohlídek a rozhodnutí o odstranění stavby, které nelze posoudit v rámci této poradny. 

Co se týče obecnějších rad, doporučuji:

- Zvážit možnost dodatečného povolení stavby – s ohledem na okolnosti Vašeho případu mám za to, že stavba by mohla být dodatečně povolena, zvažovali jste tuto možnost? Je to sice další administrativní zátěž, kterou musíte podstoupit v důsledku chyby stavebního úřadu, ale zdá se mi to jako nejmenší zlo. Samozřejmě záleží, jak je to ve Vašem případě se lhůtami.

- Zvážit možnost podání opravných prostředků, tj. těch, o kterých píše referentka – správní žaloba, podnět k zahájení přezkumného řízení nebo stížnost. Zde ale nedokážu odhadnout šance na úspěch.

- Pokud v rozhodnutí není popsáno, co přesně máte odstranit (opravdu se podle něj nedá postupovat), lze namítnout jeho nicotnost a nepostupovat podle něj. Opět by ale bylo potřeba jej blíže posoudit. 

Ve Vašem případě tedy bohužel nemám jiné doporučení, než vyhledat právní pomoc, předat danému člověku podklady a nechat jej situaci a další postup vyhodnotit.

Mgr. Vítek Švejda

0

Dobrý den,

obdržela jsem rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje, který mé napadené odvolání zamítl a potvrdil odstranění části terasy. Nepřihlédl ke kontrolním prohlídkách, které byly bez odchylek a stavební práce provedeny dle PD. Stavba stojí v příkrém svahu a při jejím odstranění může dojít k jeho zborcení a poškodit nemovitosti sousedního vlastníka i mé nemovitosti. Technicky je její odstranění téměř neproveditelné. Opěrnou zeď, na níž přiléhají tyto plochy, již posuzoval statik v PD. Tím, že stavební úřad neučinil závěr kontrolních prohlídek a nezastavil stavební práce, jsem postupovala v omylu a nevědomosti. Při nahlédnutí do spisů před odvoláním chyběla fotodokumentace z prohlídky provedené v únoru 2023. Od počátku stavebního řízení je veřejně znám vliv samosprávy na referentku, která nemůže zasahovat proti záměru vlivných lidí ( sděleno mi ústně ).

Prosím o radu, jak mám dále postupovat?

Děkuji

JK
Jana Kůlová03. 09. 2024 v 12:30
1 bodů reputace
 
Šetina, Komendová & Partners

Dobrý den, Proti rozhodnutí krajského úřadu je možné podat správní žalobu, nicméně bez seznámení s podklady nemůžeme posoudit argumentaci správních orgánů a uvést, jaké jsou Vaše šance na úspěch. V této fázi Vám doporučujeme buď vyhovět a stavbu odstranit (popř. zjistit, zda je ještě možné žádat o dodatečné povolení stavby), nebo věc předat právnímu zástupci a proti rozhodnutím bojovat. S pozdravem Mgr. Vítek Švejda, advokát

0
0

Dobrý den,

český právní řád zná možnost požadovat po státu náhradu za nepřiměřeně dlouhé řízení, nezákonná rozhodnutí a nesprávný úřední postup, nicméně jejich uplatnění je poměrně svízelné, obzvláště ve správních/stavebních řízeních.

Co se týče první části dotazu, tj. společného územního a stavebního řízení, mám za to, že Vám kompenzace nenáleží. I když bylo řízení poměrně dlouhé, nedá se říct, že by za nepřiměřenou délku mohly výlučně správní orgány. V řízení bylo podáno několik opravných prostředků, spis se předával mezi prvo- a druhostupňovým správním orgánem, doplňovaly se podklady pro rozhodnutí atd., takže délka řízení zde je opodstatněná. I když se teoreticky nabízí argumentace, že správní orgán by si měl sám opatřit všechny podklady pro rozhodnutí již v prvním stupni a podle nich a zákona správně rozhodnout (takže několikeré odvolací řízení je chybou správních orgánů), v praxi se na tuto argumentaci nepřistupuje.

Tohle je třeba jedna z věcí, kterou se snaží vyřešit nový stavební zákon, který je účinný od letošního července – ten přikazuje odvolacím orgánům, aby v rámci odvolacího řízení vydaly finální rozhodnutí, tzn. zakazuje jim, aby věc vracely prvostupňovým orgánům k dalšímu řešení.

Pokud jde o řízení o odstranění stavby, zde teoreticky prostor k náhradě škody za nesprávný úřední postup být může. Jestliže byla 02/23 provedena kontrolní prohlídka a 07/23 závěrečná prohlídka stavby, na nichž byl osvědčen soulad s PD, nevidím prostor pro to, aby již 08/23 bylo zahájeno řízení o odstranění stavby. Bude ale záležet na tom, jak se bude řízení o odstranění stavby vyvíjet, zda podáte žádost o dodatečné povolení, jaká škoda Vám ve skutečnosti vznikne, zda byla terasa postavena v souladu s PD a vydanými povoleními apod.

Prostor k náhradě škody zde tedy teoreticky je, ale nedá se s jistotou říct, že byste měla nárok na odškodnění. V těchto případech se navíc nahrazuje fakticky vzniklá škoda, jejíž vznik musíte doložit.

Pokud by další postup v řízení byl stejně pochybný, jako dosud, spíše bych Vám doporučil podat stížnost na chování či nevhodný postup úředníka. Pokud tam budou nějaké pochybnosti, správní orgán je povinen bezodkladně přijmout opatření k nápravě.

S pozdravem

Mgr. Vítek Švejda, advokát 

 

JK
Jana Kůlová

Dobrý den, jednala jsem s vedením města, které argumentuje s tím, že má souhlasné rozhodnutí Středočeského kraje. Projektant prokázal účelovou mapou, kterou měl od geodeta k vypracování PD a výškové uspořádání terénu, které odpovídá nynějšímu stavu pozemku. Nemáme popsáno, co máme přesně odstranit, nebyla prohlídka odstranění stavby a dvě kontrolní prohlídky, které jsou dle PD. Rozhodnutí o odstranění stavby je vydáno 27.6.2024, mé odvolání 6.7.2024 tedy dle nového stavebního zákona a Krajský úřad již nemůže věc vrátit k novému projednání. Po dotazu referentky Středočeského kraje, že řádně neprostudovala spis, mi sdělila do záznamu, že “nemůže zrušit rozhodnutí kvůli chybě úředníka”. Musím prý stavbu odstranit, podat žalobu nebo přezkum řízení a stížnost na MMR. Ona ví, že byla chyba úředníka, ale dle nového zákona budu odstraňovat opěrnou zeď ve svahu. Hrozné! Co dělat? Děkuji za odpověď. Jana Kůlová

0

Odpovědět na dotaz