Právní poradna logo

Lékařské kontroly

Datum:04. 12. 2023 v 23:56
Poslední aktivita:17. 12. 2023 v 20:54
Zhlédnuto:348x
0

Dobrý večer,

mám dotaz - je zaměstnanec povinen, v pracovní neschopnosti, stále informovat zaměstnavatele o jeho zdravotních kontrolách? Stačí nahlásit nástup pracovní neschopnosti a poté ukončení pracovní neschopnosti?

Děkuji Růžena

RP
Růžena Perníková

Prosím o odpověď. Děkuji

0

Odpovědi (2)

0

Děkuji.

Spozdravem Perníková

0

Dobrý den,

v případě pracovní neschopnosti je třeba doručit zaměstnavateli potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti (vystavuje ošetřující lékař a zasílá zaměstnavateli elektronicky). Zaměstnavatele je třeba dále informovat o trvání pracovní neschopnosti v případě, že pracovní neschopnost trvá déle než 14 dní, a dále o ukončení pracovní neschopnosti. Na žádost zaměstnavatele je ošetřující lékař povinen poskytnout mu údaje o místě pobytu zaměstnance v době dočasné pracovní neschopnosti a o rozsahu a době povolených vycházek (pokud tyto informace nevyplývají již z dříve poskytnutých písemností), případně hlásit jejich změny, pokud k nim v průběhu pracovní neschopnosti dojde. Na poskytnutí informací o zdravotním stavu nebo léčebném režimu zaměstnance zaměstnavatel nárok nemá.

V době prvních 14 dní pracovní neschopnosti náleží zaměstnanci náhrada mzdy od zaměstnavatele a zaměstnavatel má právo provést kontrolu, jestli zaměstnanec dodržuje v tomto období režim dočasné pracovní neschopnosti, tj. jestli se v době, kdy nemá povoleny vycházky, zdržuje na uvedené adrese. Pokud by kontrola u lékaře připadla na dobu mimo povolené vycházky a zaměstnavatel by v té době provedl u zaměstnance kontrolu, bylo by pak třeba, aby zaměstnanec tento důvod své nepřítomnosti doložil (resp. zaměstnavatel si může toto potvrzení vyžádat u ošetřujícího lékaře zaměstnance). Povinnost hlásit zdravotní kontroly zaměstnavateli předem však zaměstnanec ze zákona nemá.

Michal Zahradník, advokát

Dana Provázková, advokátní koncipientka

DELTA legal, advokátní kancelář s.r.o. - https://deltalegal.cz

Odpovědět na dotaz