Vážená paní Nedomová,
Trestný čin neoprávněného nakládání s osobními údaji, jak jej upravuje § 180 trestního zákoníku, musí být spáchán v souvislosti s výkonem veřejné moci, povolání, zaměstnání nebo funkce. To není Váš případ, tedy uvedeného trestného činu se Váš bývalý manžel nedopouští. Pokud má bývalý manžel navíc povoleny soudně videohovory a nemá jakkoliv zakázáno fotografie či nahrávky pořizovat, nemůže se dopouštět ani trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání dle § 337 trestního zákoníku.
Vzhledem k uvedenému se domnívám, že se Vás bývalý manžel nedopouští trestné činnosti. Podobu a soukromí člověka nicméně chrání občanský zákoník, když v § 84 stanoví, že „Zachytit jakýmkoli způsobem podobu člověka tak, aby podle zobrazení bylo možné určit jeho totožnost, je možné jen s jeho svolením.“ § 86 občanského zákoníku dále uvedené doplňuje, když říká, že „nelze bez svolení člověka narušit jeho soukromé prostory, sledovat jeho soukromý život nebo pořizovat o tom zvukový nebo obrazový záznam, využívat takové či jiné záznamy pořízené o soukromém životě člověka třetí osobou, nebo takové záznamy o jeho soukromém životě šířit.“
Pakliže dochází k pořizování fotografií a nahrávek přes nesouhlas Váš i dětí, vyzvěte ideálně písemně (z důvodu důkazu, že jste tak učinila) manžela, aby tohoto jednání zanechal z uvedeného důvodu. Pokud bude v jednání dále pokračovat, je možnost řešit situaci soudně, tedy zaslat jako zákonný zástupce dětí předžalobní výzvu, případně následně podat žalobu u soudu na ochranu osobnosti. Uplatňovaný nárok by byl tzv. zdržovací, tedy požadovala byste, aby soud rozhodl, že se bývalý manžel má zdržet předmětného jednání, případně můžete požadovat náhradu nemajetkové újmy ve formě přiměřeného zadostiučinění, pokud Vám či dětem nějaká újma vznikla.
Další možností je požádat soud o úpravu poměrů k nezletilým dětem a požadovat, aby soud namísto videohovorů povolil pouze audiohovory, či mu pořizování fotografií a nahrávek výslovně zakázal.
S pozdravem
Matzner Legal