Dobrý den,
děkujeme za zaslaný dotaz a níže Vám zasíláme naše stanovisko.
Nejprve připomínáme, že zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“) s pojmy plánovací kalendář nebo fond pracovní doby nikterak nepracuje a nespojuje s nimi žádné právní důsledky. Způsob a rozsah, jakým Vám bude zaměstnavatel určovat Vaše směny, vyplývá z Vaší pracovní smlouvy či z vnitřního předpisu zaměstnavatele, a odvozují se např. z délky vyrovnávacího období.
V souvislosti s výše zvedeným upozorňujeme, že pro komplexní a přesné posouzení Vašeho dotazu nemáme dostatek informací, např. ohledně Vaší pracovní doby, ohledně povinností zaměstnavatele při rozvrhování Vašich směn, informaci, zdali je u Vašeho zaměstnavatele zavedeno konto pracovní doby apod., v důsledku čehož berte níže uvedené jako obecnou informaci.
Z ustanovení § 348 odst. 1 písm. d) zákoníku práce vyplývá, že se za výkon práce považuje též doba, kdy zaměstnanec nepracuje z důvodu svátku, za který mu přísluší náhrada mzdy, popřípadě za který se zaměstnanci mzda nebo plat nekrátí.
Současně je zaměstnavatel oprávněn nařídit zaměstnanci práci v den pracovního klidu, tj. např. ve svátek, výhradně v případě, kdy mu to povaha jeho činnosti umožňuje (ustanovení § 91 zákoníku práce). Zaměstnanci pak za výkon práce ve státní svátek náleží dle dohody se zaměstnavatelem buď náhradní volno či příplatek.
Tedy otázka, kolik hodin v daném kalendářním měsíci musíte fakticky odpracovat (nejen fikcí) se odvíjí od skutečnosti, zdali Vám zaměstnavatel na den, na který připadá státní svátek, směnu rozvrhne či rozvrhnout má, zdali Vám nařídí práci konat, respektive zdali tak učinit smí, a zdali Vy tuto práci vykonáte.
Jinak řečeno, nabízí se následující varianty:
1. zaměstnavatel Vám na daný den práci rozvrhl, nařídil a nařídit směl a Vy jste práci vykonala: odpracovaná doba (směna) je v celém rozsahu 12 hodin výkonem práce;
2. zaměstnavatel Vám na daný den práci rozvrhl, nenařídil a vy jste práci nekonala: délka směny, kterou byste (nebýt svátku) odpracovala, se považuje v celém rozsahu za výkon práce; nebo
3. zaměstnavatel Vám na daný den práci nerozvrhl, ani ji rozvrhnout neměl, v důsledku čehož vy jste práci nekonala: svátek nemá na Vaši pracovní dobu, resp. fond pracovní doby, žádný vliv.
Nad rámec výše uvedeného uvádíme, že v případě, kdy je u Vašeho zaměstnavatele zavedeno konto pracovní doby, jakožto flexibilnější varianta rozvrhování pracovní doby zaměstnance, kdy zaměstnavatel není povinen přidělovat a rozvrhovat zaměstnanci práci v rozsahu v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby, může tato skutečnost rovněž mít vliv na posouzení výše uvedeného, tj. kdy zaměstnavatel nebude zaměstnancům směny na svátky vůbec rozvrhovat, pokud v tyto dny nebude zaměstnance potřebovat, a nenastane tak výše uvedená varianta č. (ii). V takovém případě nelze vůbec z poskytnutých informací určit, kolik hodin musíte odpracovat v daném měsíci.
V případě jakýchkoli dalších dotazů se neváhejte na náš pracovněprávní tým kdykoli obrátit, rádi Vám pomůžeme.
S pozdravem,
Kateřina Vyšínová
Advokátní koncipient
vysinova@plegal.cz
PEYTON legal