Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Ve Vašem dotazu neuvádíte, zda likvidace společnosti byla již ukončena nebo nikoliv, ani zda již došlo k výmazu společnosti z obchodního rejstříku či je společnost stále zapsána. V naší odpovědi tedy stručně zohledníme různé varianty. Ve Vašem dotazu se dále nezmiňujete, zda byla Vaším zaměstnavatelem společnost s ručením omezeným nebo se jednalo o jinou právnickou osobu. V rámci zpracování odpovědi vycházíme z toho, že se jednalo o s.r.o. Pokud by tomu bylo jinak, upozorňujeme Vás, že se mohou níže uvedené závěry lišit.
Vstup společnosti do likvidace představuje výpovědní důvod dle ust. § 52 a) zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce („ZP“), neboť v důsledku likvidace dojde ke zrušení zaměstnavatele. Ruší-li se zaměstnavatel, nevztahuje se na zaměstnance čerpající rodičovskou dovolenou dle ust. § 54 písm. a) ZP ochranná doba, takže zaměstnavatel může zaměstnanci čerpajícímu rodičovskou dovolenou dát výpověď či ukončit jeho pracovní poměr dohodou. Protože se jedná o organizační důvody, máte samozřejmě nárok na odstupné v souladu s ust. § 67 ZP, a to ve výši dle délky trvání Vašeho pracovního poměru.
V tomto bodě je vhodné připomenout, že pohledávky zaměstnanců je likvidátor dle ust. § 197 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník („OZ“) povinen uspokojit přednostně. S ohledem na Vaše postavení zaměstnankyně se kloníme k názoru, že Vaše pohledávka odstupného byla společnosti známa a nebylo tedy nutné ji dále přihlašovat na základě zveřejněné výzvy k přihlášení pohledávek v obchodním věstníku.
Je-li společnost stále v obchodním rejstříku zapsána, doporučujeme Vám poslat doporučený dopis s dodejkou do rukou likvidátora společnosti, který je rovněž uveden v obchodním rejstříku. Samozřejmě je možné také odeslat Vaši zprávu prostřednictvím datové schránky, máte-li Vy datovou schránku. Likvidátora informujte, že Váš pracovní poměr stále trvá a doposud nebyly vyřešeny Vaše nároky z pracovního poměru, a tudíž nejsou splněny podmínky pro skončení likvidace a následný výmaz společnosti z obchodního rejstříku.
Společnost, za níž v průběhu likvidace jedná likvidátor, písemně rovněž vyzvěte k (i) ukončení Vašeho pracovní poměru z důvodu likvidace, (ii) vydání zápočtového listu a (iii) vyplacení zákonného odstupného na Váš účet. Pro úplnost dodáváme, že tuto výzvu adresovanou společnosti můžete rovnou koncipovat jako předžalobní výzvu. Ve chvíli, kdy společnost obdrží Vaši výzvu, se může nacházet v následujících situacích:
(a) Nedošlo k rozdělení likvidačního zůstatku – společnost s Vámi ukončí pracovní poměr, vyplatí Vám odstupné a jeho výši zohlední v likvidačním zůstatku určenému k rozdělení;
(b) Došlo k rozdělení likvidačního zůstatku, ale společnost nebyla vymazána z obchodního rejstříku – likvidátor vyzve společníky k vrácení plnění a uspokojí Vaši pohledávku odstupného; nebo
(c) Došlo k výmazu společnosti z obchodního rejstříku – můžete se s výzvou obrátit na bývalé společníky společnosti jako na zákonné ručitele, protože jejich ručení za závazky s.r.o. trvá i po výmazu z obchodního rejstříku.
Nebude-li společnost na Vaši písemnou výzvu jakkoliv reagovat, nezbyde jiné cesty, než se domáhat skončení pracovního poměru a vyplacení odstupného soudní cestou.
Doporučení odpovídajícího postupu je, jak již bylo v úvodu zmíněno, závislé především na tom, v jaké fázi likvidace se společnost nyní nachází. V případě dotazů ke konkrétnímu postupu a právní pomoci Vám samozřejmě budeme rádi k dispozici.
S pozdravem
Accace Legal s.r.o., advokátní kancelář