Dvacáté výročí založení spolku Common Law Society
Před dvaceti lety, přesněji 14. dubna 1998, byl založen jeden ze současných sedmi studentských spolků Právnické fakulty Univerzity Karlovy – spolek Common Law Society. A právě u příležitosti oslav tohoto jubilea se v prostorách pražského Karolina sešli zakladatelé spolku, zástupci akademické obce, generální partner spolku, členové bývalí i současní a ostatní příznivci common law. (Pozvání přijalo na 120 hostů.)
Z poměrně malé skupinky studentů, která stála na konci devadesátých let u zrodu toho spolku, v čele s jedním ze zakladatelů Kevinem Gibbonsem, se podařilo vybudovat komunitu čítající k dnešnímu dni 656 členů, kteří na svých akcích spolupracují s významnými právními osobnostmi z celého světa - např. Christopher Vajda - soudce Soudního dvora Spojeného království, Koen Lenaerts - předseda SDEU, Michal Bobek - generální advokát, a mnoho dalších.
Common law society byl historicky třetí studentskou organizací, které bylo na půdě pražské Právnické fakulty umožněno vzniknout, i když její prosazení nebylo úplně jednoduché. Spolek má na svém kontě již nespočet úspěchů a zajímavých akcí, mezi které patří zejména pravidelné pořádání kavárenských seminářů a dalších akademických akcí k aktuálním právním tématům, vybudování tradice letních škol či například pravidelné vydávání časopisu Common Law Review.
Na začátku jubilejního galavečera byly předneseny slavnostní proslovy. Úvodního slova se ujala bývalá prezidentka studentského spolku Markéta Polendová, která následně předala slovo prezidentce současné – Janě Semerádové. Ta ve svých slovech poděkovala všem příznivcům CLS, bývalým i současným (aktivním i neaktivním) členům, kteří posouvají spolek dopředu a pomáhají upevňovat jeho pozici mezi širokou právní veřejností, Právnické fakultě za zázemí a podporu a v neposlední řadě patřil dík generálnímu partnerovi mezinárodní kanceláři WEIL, GOTSHAL & MANGES s.r.o.
Dalším řečníkem byl Kevin Gibbons, jenž stál před dvaceti lety u zrodu dnes již tradičního společenství studentů, absolventů a pedagogů – spolku, jehož aktivity se zdaleka netýkají jen common law, jak by se z názvu mohlo zdát. Všechny přítomné překvapil svým proslovem v češtině, za který sklidil potlesk celého sálu. Dále se slova ujal zástupce advokátní kanceláře WEIL, GOTSHAL & MANGES s.r.o. Mgr. Martin Kramář, LL.M. a čtveřici úvodních slov zakončil děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy prof. JUDr. Jan Kuklík, DrSc., který vzpomínal na prapočátky CLS nebo například na svůj podpis na petici za vznik této studentské organizace.
Na žádné dobré oslavně narozenin nemůže chybět dort a ani dvacetiny spolku Common Law Society nebyly výjimkou. Prvního zakrojení se ujal symbolicky Kevin Gibbons, čemuž předcházelo poděkování za jeho common law iniciativu, jež spolek deklaruje i ve svých stanovách, konkrétně v ustanovení § 5a slovy: “Kevin Gibbons se zasloužil o Common Law Society”.
Přejeme spolku Common Law Society vše nejlepší k jeho dvacátému výročí, mnoho vydařených akcí a v neposední řadě, aby byl v následujících letech přinejmenším stejně úspěšný jako doposud!
Další články
Strategie České advokátní komory pro umělou inteligenci
V České advokátní komoře jsme založili Sekci pro umělou inteligenci a nové technologie. Sekce vlastně není úplně nová, nový je především její název. Předtím v rámci ČAK fungovala Sekce pro IT a GDPR. S ohledem na to, že se od ČAK teď především očekává, že bude reagovat na rozvoj umělé inteligence, rozhodli jsme se její název změnit. Když se podíváte na seznamy profesí „na odstřel“ kvůli umělé inteligenci, jsou na nich právníci na poměrně čelních pozicích.
Korekce místo první sankce? Návrh nového institutu ve správním trestání
Správní trestání zpravidla vychází z toho, že zjistí-li správní orgán přestupek, zahájí řízení, v němž rozhodne o odpovědnosti a případném správním trestu. Tento model chrání legalitu i rovnost. Vedle úmyslného, nebezpečného nebo opakovaného jednání však existují první, objektivně drobná a rychle napravitelná pochybení, zejména v evidenčních a oznamovacích povinnostech.
Obstrukce dlužníka v insolvenci jako trestný čin – možnost obrany věřitelů
Dlužník 11 let blokoval insolvenci námitkami podjatosti a žalobami. Nejvyšší soud potvrdil: jde o trestný čin. Co to znamená pro věřitele?
Česko zásadně mění přístup k trestání korporací. Místo odsouzení umožní dohodu „bez škraloupu“, stejně jako na Západě
Trestně odpovědné jsou v Česku už pár let nejenom fyzické osoby, ale i ty právnické. Od července 2026 se přitom výrazně rozšiřují možnosti řešení firemní trestní odpovědnosti.
Chybné nebo neexistující odůvodnění jako důvod nepřezkoumatelnosti správního rozhodnutí
Odůvodnění správního rozhodnutí není úřední formalita ani prostor pro mechanické převyprávění spisu. Je to část rozhodnutí, v níž musí být rozpoznatelné, proč správní orgán dospěl právě k danému výroku.


