Konec nouzového stavu

Zákaz cest mezi okresy a vycházení v noci skončí 11. dubna

Praha 6. dubna (ČTK) - Zákaz cestování mezi okresy a nočního vycházení skončí spolu s nouzovým stavem 11. dubna. Setkat se bude moci nově až deset lidí uvnitř a 20 venku.

Česká tisková kancelář
Konec nouzového stavu

Řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Další opatření budou podle něj pokračovat podle pandemického zákona, který nedávno schválila Sněmovna.

"S koncem nouzového stavu padají omezení pohybu mezi okresy. Padají omezení shromažďování ve smyslu dva na dva tak, jak byly doposud," uvedl Blatný. Zákaz vycestovat z okresu bydliště měli lidé od začátku března, výjimka byla pro cesty do práce, k lékaři nebo podobné nezbytné. Zákaz nočního vycházení mezi 21:00 a 05:00 platí od 27. prosince loňského roku, předtím od 28. října od 23:00.

"To, co jsme při žádosti o prodloužení nouzového stavu slíbili jak občanům, tak Poslanecké sněmovně, jsme tímto splnili," dodal Blatný. Naposledy byl nouzový stav prodloužen od 26. března na čtrnáct dní.

Nouzový stav vláda vyhlásila na 66 dní na jaře loňského roku, ten současný bude platit 188 dní. Nový pandemický zákon, podle kterého se budou řídit opatření vyhlášená po  skončení nouzového stavu, byl přijat po dohodě vlády s opozicí, která jeho přijetím podmiňovala prodloužení nouzového stavu. Opozice do návrhu prosadila například parlamentní kontrolu nebo pravidla soudního přezkumu mimořádných opatření k omezení šíření epidemie koronaviru.

Návrh zákona schválila Poslanecká sněmovna 18. února. O šest dní později vrátil Senát předlohu poslancům s pozměňovacími návrhy. O návrhu poté poslanci hlasovali 26. února, kdy ho schválili i se senátními úpravami. Ve stejný den zákon podepsal prezident a norma nabyla účinnosti 27. února.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu