Vnitro navrhuje zakotvit distanční formu zasedání zastupitelstev
Praha 3. listopadu (ČTK) - Ministerstvo vnitra navrhuje kvůli koronavirové epidemii právně zakotvit distanční formu zasedání zastupitelstev a rad. Nově by tak členové neměli povinnost se jednání přímo účastnit, mohli by místo toho využít technické zařízení pro přenos obrazu a zvuku. Podle vnitra se zastupitelé dálkově scházejí již nyní, chybí ale výslovná úprava v zákonech o obcích, krajích a hlavním městě. Vyplývá to z dokumentu, který má ČTK k dispozici.
Kvůli covidu-19 a opatřením upravujícím počty lidí na hromadných akcích začali zastupitelé využívat v daleko širší míře možnost distanční účasti. “S tím vyvstala potřeba - zejména z důvodu právní jistoty - tuto účast jednoznačně a výslovně upravit v příslušných právních předpisech,” uvedlo vnitro. V zákonech pak navrhlo ukotvit i možnost účastnit se dálkově i pro veřejnost.
Podmínkou pro distanční jednání zastupitelstva by podle úřadu mělo být to, že tuto možnost připouští jeho jednací řád. “Jinak řečeno musí být předem stanoveno, že je distanční účast přípustná a za jakých podmínek. Obec i jednotliví členové orgánů se tak mohou na distanční účast předem připravit,” napsalo ministerstvo v důvodové zprávě. Zastupitelé se pak podle návrhu musí k jednání připojit tak, aby zvukový i obrazový přenos byl obousměrný, aby mohl hlasovat, vyjadřovat se k jednotlivým projednávaným bodům a podávat návrhy.
Návrh zakotvuje možnost dálkové účasti pouze u jednání zastupitelstev a schůzí rady. Neupravuje jednání výborů zastupitelstva a komisí rady. Podle ministerstva to není potřeba vzhledem k tomu, že nemají rozhodovací pravomoci a vykonávají především kontrolní činnost.
Další články
Boxy zůstanou v novele mezi drobnými stavbami, černé stavby bude možné povolit
Praha 25. června (ČTK) - V pozměňovacím návrhu novely stavebního zákona zůstanou výdejní boxy mezi drobnými stavbami a některé černé stavby budou moci získat následně povolení.
Senátoři požádali ÚS, aby zrušil daňové zvýhodnění čtyř největších měst v ČR
Brno/Praha/Ostrava/Plzeň 24. června (ČTK) - Skupina senátorů požádala Ústavní soud (ÚS), aby zrušil část zákona o rozpočtovém určení daní. Konkrétně jde o ustanovení, která zvýhodňují Prahu, Brno, Ostravu a Plzeň při rozdělování daňových příjmů. Zákon podle senátorů vytváří uzavřenou skupinu čtyř měst, privilegovanou na úkor ostatních samospráv.
Pavel podal kvůli summitu NATO kompetenční žalobu, Babiš rozhodnutí respektuje
Praha 23. června (ČTK) - Prezident Petr Pavel podal kvůli svému nezařazení do delegace na summit Severoatlantické aliance (NATO) předem avizovanou kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu.
Zákaz mobilů ve škole by měl platit i o přestávkách a v družině, plyne z návrhu
Praha 22. června (ČTK) - Děti v mateřských a základních školách by mohly mít zakázáno používat mobilní telefon či jiné elektronické zařízení během výuky, o přestávkách nebo ve školní družině. Vyplývá to z návrhu novely školského zákona, který předložili premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr školství Robert Plaga (za ANO).
Internetová seznamka nesmí vydávat virtuální profily za běžné uživatele
Brno 22. června (ČTK) - Internetová seznamka nesmí vydávat účty spravované placenými moderátory za běžné uživatelské profily, potvrdil Nejvyšší správní soud (NSS). Nestačí ani obecné upozornění v obchodních podmínkách, že některé účty jsou uměle vytvořené, pokud návštěvník webu nepozná, zda komunikuje se skutečným uživatelem, anebo s placeným moderátorem.



