Stát za prohrané covidové soudy vyplatil přes milion korun
Praha 24. ledna (ČTK) - Ministerstvo zdravotnictví muselo zaplatit za prohrané soudy kvůli proticovidovým opatřením protistranám soudních sporů přes milion korun. Píše o tom dnešní deník MF Dnes.
Podle listu vedl resort kvůli covidovým opatřením do poloviny ledna 226 soudních sporů, z nich 169 vyhrál a 57 prohrál. Například Nejvyšší správní soud rozhodl jen mezi loňským dubnem a červencem patnáctkrát v neprospěch ministerstva, při odůvodnění svých verdiktů uvedl, že ministerstvo jeho rozsudky systematicky ignoruje.
“Ministerstvo dosud na náhradách nákladů řízení v rámci soudních sporů týkajících se opatření obecné povahy vydávaných ministerstvem zdravotnictví vyplatilo 1,1 milionu korun,” uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Jde mimo jiné o peníze, které ministerstvo zaplatilo za advokáty protistraně.
Nejvyšší správní soud například loni v dubnu označil za nezákonné opatření, které ukládalo povinnost testovat zaměstnance na covid. Jen o několik dní později pak zrušil celé mimořádné opatření ministerstva, které omezovalo provoz obchodů a služeb a setkávání lidí. V květnu pak zrušil třeba regulaci provozu restaurací, heren a kasin. V případě hned několika verdiktů Nejvyšší správní soud rušil opatření, které bylo mezitím nahrazeno jiným, podobným nařízením. Soud navíc ministerstvu nechával čas na to, aby opatření udržel určitou dobu v platnosti, rozsudek měl většinou odloženou účinnost o několik dní.
Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po sérii soudních proher zadal na ministerstvu kontrolu. Server iROZHLAS.cz loni v září uvedl, že po auditu na ministerstvu zadanému kvůli přípravě protiepidemických opatření později zrušených soudy budou mít odpovědní úředníci snížené platy. Postih se mimo jiné týkal náměstka pro legislativu Radka Policara, který byl formálně zodpovědný za přípravu opatření. Policar svou práci obhajoval, ministerstvo podle něj nikdy nenavrhovalo žádné opatření s vědomím, že ho soud prohlásí za nezákonné.
Současný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) soudní prohry v minulosti kritizoval. “Pokud vláda chce, aby lidé opatření dodržovali a soudy je nemusely rušit, musí u jejich tvorby používat hlavu a neporušovat zákony. Vládě to říkáme opakovaně,” napsal loni v srpnu na twitteru.
Další články
Evropská komise navrhla Googlu opatření ke sdílení dat z vyhledávačů
Brusel 16. dubna (ČTK) - Evropská komise (EK) zaslala americké internetové společnosti Google předběžná zjištění, v nichž nastínila navrhovaná opatření k dosažení souladu s nařízením Evropské unie o digitálních trzích (DMA). Podle těchto návrhů by měl Google za spravedlivých, přiměřených a nediskriminačních podmínek umožnit vyhledávačům třetích stran přístup k údajům o vyhledávání, jako je pořadí, dotaz, kliknutí a zobrazení údajů.
Senát odložil další novelu o právu na platbu v hotovosti nebo být off-line
Praha 15. dubna (ČTK) - Senát se začne nejdříve v květnu zabývat další ústavní novelou, kterou chce část jeho členů zavést právo platit v hotovosti a být off-line. O odkladu rozhodl jednomyslně na žádost senátorky Daniely Kovářové (nezávislá), která stojí v čele dvou desítek předkladatelů novely ze všech senátorských frakcí.
ÚS vyhověl Knížákovi, justice musí znovu rozhodnout o jeho rehabilitaci
Brno 14. dubna (ČTK) - Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti výtvarníka Milana Knížáka, justice se tak musí znovu zabývat návrhem na jeho soudní rehabilitaci. Jde konkrétně o vazbu kvůli údajnému pokusu o poškozování zájmů Československa v cizině.
Vláda schválila návrh zákona, který umožní snáze regulovat ceny pohonných hmot
Praha 13. dubna (ČTK) - Vláda schválila návrh zákona, který do budoucna umožní regulovat ceny pohonných hmot formou nařízení vlády. Po jednání kabinetu to řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO) s tím, že chce, aby zákon začala projednávat Sněmovna už v úterý.
NSS nařídil znovu otevřít spor o dotaci pro firmu z Agrofert, jde o výklad lhůty
Brno 10. dubna (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) nařídil znovu otevřít spor kolem dotace 1,6 milionu korun z evropských fondů pro drůbežářský podnik Schrom Farms z holdingu Agrofert. Městský soud v Praze musí vyjasnit, zda se na zahájení přezkumného řízení vztahuje desetiletá, nebo čtyřletá lhůta.



