Rozšíření milostivého léta podle ombudsmana opomíjí některé dlužníky

Brno 16. ledna (ČTK) - Navrhované rozšíření milostivého léta, které míří na dluhy na zdravotním pojištění, podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka opomíjí některé dlužníky, nezahrnuje také celé penále. Považuje to za nespravedlivé.

Česká tisková kancelář
Novela exekučního řádu
Foto: Fotolia

V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí ombudsmana Markéta Bočková. Připravovaný zákon projedná vláda ve středu.

Ombudsman upozornil vládu i autory návrhu zákona, že považuje za nespravedlivé, aby chystaná vlna oddlužovací akce pomohla jen některým lidem a navíc jen s částí penále. Současný návrh se vztahuje jen na penále, které si zdravotní pojišťovny vymáhají samy v takzvané daňové exekuci. Podle ombudsmana zcela opomíjí případy lidí, kteří svůj dluh dobrovolně splácí. I ti, kteří se budou moci do oddlužovací akce zapojit, se pak nezbaví celého penále z dluhů na zdravotním pojištění, ale jen části. To může být pode ombudsmana pro mnohé nepříjemné překvapení.   

Podle ombudsmana se s podobným problémem setkali i lidé, kteří dříve využili milostivé léto I a II u soudních exekutorů. Jedním z nich byl i muž z jižní Moravy, který ve stížnosti ombudsmanovi shrnul, že po zaplacení necelých 300.000 korun dluhu na zdravotním pojištění ho soudní exekutor osvobodil od penále vymáhaného v exekuci. Stěžovatel tak předpokládal, že díky milostivému létu se veškerých dluhů vůči pojišťovně zbavil. Po čase ale pojišťovna chtěla od muže zaplatit penále dalších přibližně 160.000 korun.

Veřejný ochránce práv stěžovateli vysvětlil, jak taková situace mohla nastat. Zdravotní pojišťovny nepředepisují penále naráz, ale postupně až do úplného uhrazení pojistného. Postupně pak také přistupují k jeho vymáhání. Soudní exekutor tedy vymáhal spolu s dluhem jen část penále. A proto mu také jen tuto část penále soudní exekutor odpustil v milostivém létu. Na zbytek penále, které nebylo součástí původní exekuce, se dluhová amnestie nevztahovala. Na to však dříve dlužníky podle ombudsmana nikdo neupozornil. Ombudsman se proto nyní zasazuje o nápravu těchto případů.   

Vládě a poslancům navrhl, aby v připravovaném milostivém létě mohli o odpuštění penále žádat i lidé v podobné situaci jako stěžovatel. "Zákon by měl podle mne umožnit, aby lidé dosáhli také na odpuštění penále souvisejícího s pojistným, které už dříve zaplatili v rámci milostivého léta I a II," uvedl Křeček.

S tím, že podobné případy budou nastávat také u dalšího milostivého léta, navrhovatelé podle ombudsmana počítají. Předpokládají podle něj, že dlužníci budou moci u penále nezahrnutého do daňové exekuce žádat zdravotní pojišťovnu o jeho odpuštění díky takzvanému odstranění tvrdosti. Lidé ale podle něj musí o odstranění tvrdosti požádat rychle, obvykle na to mají jen několik dní. "Zároveň ale musí mít zaplacené i celé dlužné pojistné. To znamená, že s žádostí nemohou uspět ti, kteří dluh splácejí postupně," uvedl ombudsman. Doplnil, že lidé, kteří se snaží své dluhy řešit a dobrovolně je splácí, by na tom neměli být hůře než ti, po kom je zdravotní pojišťovna musí vymáhat v exekuci.   

Milostivé léto I a II se týkalo exekucí u soudních exekutorů. Po něm následovala milostivá léta vztahující se na daně a pojistné na sociální zabezpečení. Návrh na snažší vyrovnání zdravotních odvodů pro část dlužníků předkládá vládě skupina poslanců opozičního ANO a vládních KDU-ČSL, STAN a Pirátů. Z předběžného stanoviska vyplývá, že vláda návrh patrně podpoří.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články