Poslanci schválili zpřísnění podmínek prodeje vína
Praha 17. ledna (ČTK) - Poslanci dnes schválili novelu vinařského zákona zpřísňující mimo jiné podmínky prodeje sudového vína. Novela má omezit falšování vína a potírat černý trh. Reakce vinařů jsou rozporuplné. Podle Vinařské asociace ČR kvůli novele zdraží víno, kdežto podle Svazu vinařů ČR změny negativně zasáhnou jen nepoctivé výrobce a prodejce.
Sudové víno nebude podle novely možné prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců. Výrobcem bude i ten, kdo si víno nechá vyrobit. Vinotéky, které prodávají víno jako sudové, a přitom nebudou příjemcem nebaleného vína či výrobcem, budou muset používat znovu nenaplnitelné nádoby s jednorázovým uzávěrem, třeba láhve nebo bag-in-boxy. Zakazuje se i prodej z automatů.
Místopředseda Vinařské asociace ČR Petr Marek tvrdí, že sudové víno kvůli nutným novým obalům zdraží až o 12 korun na litr. “Je to fajn byznys pro ty, kteří budou vyrábět nové obaly, které novela připouští,” řekl ČTK. Podle prezidenta Svazu vinařů ČR Tibora Nyitraye ale zdraží jen nepoctiví vinaři, kteří částečně neplatili daně. “Zákazník si nyní kupuje litr vína a k tomu PET lahev za pět korun. Cenový rozdíl mezi tím, když si koupí bag-in-box na pět nebo šest litrů, nebude,” uvedl. Členy Svazu vinařů je přes 60 fyzických osob a přes 90 firem a institucí a Vinařská asociace zastupuje dohromady přes 40 firem i fyzických osob.
Novela rovněž přikazuje použití trikolóry na láhvi, a to u vína s chráněným označením původu nebo chráněným zeměpisným označením, vyrobeného z hroznů sklizených v Česku. Vlastnosti logotypu má upravit vyhláška ministerstva zemědělství. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) povinné značení kritizuje. “Zásadně mi vadí povinné záklopky, povinné trikolory, které budou na vrcholu lahví,” řekl ČTK. Podle něj by mělo zůstat na vinařích, zda chtějí logotyp na lahev umístit. Návrh vyhlášky se zase nelíbí Nyitrayovi, podle kterého v ní ministerstvo schválně neuvádí, kam a v jaké velikosti se má vlaječka umístit, takže bude možné normu obcházet. Podle Jurečky se ještě podoba vyhlášky může změnit.
Novela vinařského zákona také zvyšuje pokuty až na 50 milionů korun, nyní jsou desetinové. Určuje i, že dovozci budou muset do 12 hodin nahlásit státu import vína, a pak víno nechat deset dnů ve skladu, aby mohlo být zkontrolováno. Novela rovněž reaguje na nová evropská nařízení, která opět umožňují rozšiřovat plochy vinic a upravují jejich obnovu.
Poslanci přijali novelu s pozměňovacími návrhy Senátu. Podle prvního z nich vinotéky, které se nezaregistrují jako příjemci či výrobci vína, budou mít šanci prodávat sudové víno do konce příštího roku. Sněmovní verze jim dávala jen půl roku. Dalším návrhem Senátu bylo, aby výrobci či příjemci vína mohli nahlásit provozovny s prodejem sudového vína do šesti měsíců místo do 60 dnů od účinnosti zákona.
V Česku se v posledních letech vyrobilo každoročně v průměru kolem 645.000 hektolitrů vína. Dvě třetiny z toho připadají na bílé víno, zbytek je červené. Například v roce 2015 se podle celních statistik téměř 1,4 milionu hektolitrů vína do Česka dovezlo a 107.800 hektolitrů vyvezlo. Podle studie, kterou si nechal vypracovat Svaz vinařů ČR, skončí každoročně 100 milionů litrů vína nezdaněno, a stát tak přichází ročně zhruba o 2,5 miliardy korun. Studii však dlouhodobě rozporuje Sdružení obchodníků s vínem a vinoték.
Další články
ČD nemusejí vracet miliardy za převod majetku na SŽDC, potvrdil vrchní soud
Praha 17. dubna (ČTK) - České dráhy (ČD) nemusejí vracet státu více než sedm miliard korun, které dostaly v roce 2008 za převod majetku na tehdejší Správu železniční dopravy cesty (SŽDC). Pražský vrchní soud zamítl odvolání společností RegioJet a Student Agency.
Evropská komise navrhla Googlu opatření ke sdílení dat z vyhledávačů
Brusel 16. dubna (ČTK) - Evropská komise (EK) zaslala americké internetové společnosti Google předběžná zjištění, v nichž nastínila navrhovaná opatření k dosažení souladu s nařízením Evropské unie o digitálních trzích (DMA). Podle těchto návrhů by měl Google za spravedlivých, přiměřených a nediskriminačních podmínek umožnit vyhledávačům třetích stran přístup k údajům o vyhledávání, jako je pořadí, dotaz, kliknutí a zobrazení údajů.
Senát odložil další novelu o právu na platbu v hotovosti nebo být off-line
Praha 15. dubna (ČTK) - Senát se začne nejdříve v květnu zabývat další ústavní novelou, kterou chce část jeho členů zavést právo platit v hotovosti a být off-line. O odkladu rozhodl jednomyslně na žádost senátorky Daniely Kovářové (nezávislá), která stojí v čele dvou desítek předkladatelů novely ze všech senátorských frakcí.
ÚS vyhověl Knížákovi, justice musí znovu rozhodnout o jeho rehabilitaci
Brno 14. dubna (ČTK) - Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti výtvarníka Milana Knížáka, justice se tak musí znovu zabývat návrhem na jeho soudní rehabilitaci. Jde konkrétně o vazbu kvůli údajnému pokusu o poškozování zájmů Československa v cizině.
Vláda schválila návrh zákona, který umožní snáze regulovat ceny pohonných hmot
Praha 13. dubna (ČTK) - Vláda schválila návrh zákona, který do budoucna umožní regulovat ceny pohonných hmot formou nařízení vlády. Po jednání kabinetu to řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO) s tím, že chce, aby zákon začala projednávat Sněmovna už v úterý.



