Kongres Právní prostor Levý
Právní Prostor

Poslanci budou řešit zpřísnění zbraňového zákona kvůli střelbě na FF UK

Praha 9. ledna (ČTK) - Možnosti dalšího zpřísnění zbraňového zákona kvůli prosincové tragédii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy budou ve středu řešit poslanci s policisty a zástupci ministerstva vnitra. Novou podobu zákona o zbraních a střelivu by měla Sněmovna podle návrhu programu schvalovat na schůzi, která začne v půlce ledna.

Poslanci budou řešit zpřísnění zbraňového zákona kvůli střelbě na FF UK

Předložené úpravy vládní předlohy, o které má ve čtvrtek jednat sněmovní výbor pro bezpečnost, navrhli poslanci ještě před prosincovou střelbou na fakultě, kde její student zastřelil 14 lidí a poté i sebe. Návrhy dalších změn by tak schvalování normy pozdržely.

K nejdiskutovanějším změnám patří po vzoru některých zahraničních úprav zavedení povinných psychotestů pro žadatele o zbrojní průkaz, které platný zákon ani jeho nová podoba neobsahuje. Některá média s odkazem na policejní dokumenty uvedla, že se střelec léčil v minulosti s psychickými problémy. Podle kritiků by ale jednorázové vyšetření problém neřešilo.

Nový zákon má pouze zkrátit z deseti na pět let lhůtu pro pravidelný přezkum zdravotní způsobilosti držitelů zbraní, případně možnost policie nařídit tuto prohlídku kdykoli, uvedl již dříve ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Posudek pro vydání zbrojního průkazu vydává praktický lékař, pouze si může vyžádat i posudek psychologa.

Nově mají mít ošetřující lékaři přístup do centrálního registru zbraní a ověřovat, zda je jejich pacient držitelem zbrojního průkazu. Lékař, který zjistí, že jeho pacient trpí nemocí, vadou nebo stavem, které omezují jeho zdravotní způsobilost, má mít podle nového předpisu povinnost oznámit tento fakt bez zbytečného odkladu policii. Bude to v platit v případě, kdy mu bude známo, že pacient je držitelem zbrojního oprávnění.

Nový zákon by měl dát policii možnost zadržet zbraně jejich držitelům v případě zjištění bezpečnostního rizika. Prodejci zbraní by měli podezřelé obchody policii hlásit. Zákon by měl zpřísnit i nakládání s některými součástmi zbraní, mimo jiné s velkokapacitními zásobníky nebo s polotovary zneužitelnými pro nelegální výrobu zbraní. Nová pravidla by měla platit až od roku 2026 kvůli modernizaci centrálního registru zbraní. Norma počítá s tím, že zbrojní průkazy či licence by v budoucnu nahradila elektronická oprávnění k používání zbraní v centrálním registru.

K loňskému listopadu mělo podle ministerstva vnitra zbrojní průkaz v ČR celkem 316.564 lidí, což byl meziroční nárůst o zhruba 2500 lidí. Počet registrovaných zbraní překročil jeden milion. Předloni bylo v Česku 308.990 držitelů zbrojních průkazů, registrovaných zbraní bylo 933.432.

Sdílet článek
TEST 2
X

Další články

Aktuality

Evropská komise navrhla Googlu opatření ke sdílení dat z vyhledávačů

Evropská komise navrhla Googlu opatření ke sdílení dat z vyhledávačů
Aktuality

Senát odložil další novelu o právu na platbu v hotovosti nebo být off-line

Senát odložil další novelu o právu na platbu v hotovosti nebo být off-line
Aktuality

ÚS vyhověl Knížákovi, justice musí znovu rozhodnout o jeho rehabilitaci

ÚS vyhověl Knížákovi, justice musí znovu rozhodnout o jeho rehabilitaci
Aktuality

Vláda schválila návrh zákona, který umožní snáze regulovat ceny pohonných hmot

Vláda schválila návrh zákona, který umožní snáze regulovat ceny pohonných hmot
Aktuality

NSS nařídil znovu otevřít spor o dotaci pro firmu z Agrofert, jde o výklad lhůty

NSS nařídil znovu otevřít spor o dotaci pro firmu z Agrofert, jde o výklad lhůty
Kongres Právní prostor Levý