NSZ podalo dovolání proti zastavení Březinova stíhání v kauze ovlivňování svědků
Brno 31. ledna (ČTK) - Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž znovu podal dovolání proti opětovnému zastavení trestního stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny v kauze ovlivňování svědků.
O zastavení stíhání podruhé rozhodl Vrchní soud v Olomouci v neveřejném jednání, a to pro neúčelnost. S jeho závěrem se však žalobce neztotožnil, řekl dnes ČTK mluvčí NSZ Petr Malý. Věcí se tak znovu bude zabývat Nejvyšší soud.
Na podané dovolání upozornila Česká televize. “Mohu potvrdit, že nejvyšší státní zástupce Igor Stříž podal v pořadí už druhé dovolání v kauze týkající se ovlivňování svědků při vyšetřování činnosti lihové mafie,” uvedl Malý. O zastavení trestního stíhání takzvaně pro neúčelnost rozhodl odvolací Vrchní soud v Olomouci s odkazem na jiné pokračující trestní řízení. “Nejvyšší státní zástupce se s tímto závěrem neztotožňuje a trvá na tom, že jednání obviněného bylo natolik závažné, že si zasluhuje samostatné projednání,” uvedl mluvčí.
Brněnský krajský soud Březinovi kvůli ovlivňování svědků původní třináctiletý trest uložený za obchodování s nelegálním lihem zpřísnil na 14 let a devět měsíců. Vrchní soud poprvé Březinovo trestní stíhání za ovlivňování svědků zastavil s tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto. S tím ale nesouhlasili žalobci ani Nejvyšší soud, který věc vrchnímu soudu vrátil zpět. Na začátku ledna vrchní soud zastavil toto Březinovo stíhání pro neúčelnost.
Mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik ČTK už dříve řekl, že by vrchní soud musel v této etapě řízení případ vrátit krajskému soudu k novému projednání a rozhodnutí; další řízení by však bylo neúčelné. “Samotné řízení před soudem prvního stupně, u něhož byla podána obžaloba dne 21. března 2018, bylo mimořádně náročné a do vynesení napadeného rozsudku trvalo více než tři roky, kdy byly vyslechnuty desítky osob. Od samotného ukončení spáchání skutku dne 14. ledna 2014 uplynulo více než deset let, od podání obžaloby uplynulo více než šest let,” uvedl již dříve Cik.
Poukázal na to, že kmenový spis má 20.000 stran, navíc kvůli změně senátu by se muselo provést celé líčení znovu. Vrchní soud vzal v úvahu i to, že si Březina nyní odpykává třináctiletý trest za daňové úniky v souvislosti s nelegální výrobou lihu a stíhán je zároveň v další větvi týkající se celníků, kdy mu hrozí sazba od 10,5 roku do 16 let. Tímto případem se zabývá zlínský krajský soud, s vynesením rozsudku však čekal právě na rozhodnutí vrchního soudu ve věci ovlivňování svědků.
Další články
ČD nemusejí vracet miliardy za převod majetku na SŽDC, potvrdil vrchní soud
Praha 17. dubna (ČTK) - České dráhy (ČD) nemusejí vracet státu více než sedm miliard korun, které dostaly v roce 2008 za převod majetku na tehdejší Správu železniční dopravy cesty (SŽDC). Pražský vrchní soud zamítl odvolání společností RegioJet a Student Agency.
Evropská komise navrhla Googlu opatření ke sdílení dat z vyhledávačů
Brusel 16. dubna (ČTK) - Evropská komise (EK) zaslala americké internetové společnosti Google předběžná zjištění, v nichž nastínila navrhovaná opatření k dosažení souladu s nařízením Evropské unie o digitálních trzích (DMA). Podle těchto návrhů by měl Google za spravedlivých, přiměřených a nediskriminačních podmínek umožnit vyhledávačům třetích stran přístup k údajům o vyhledávání, jako je pořadí, dotaz, kliknutí a zobrazení údajů.
Senát odložil další novelu o právu na platbu v hotovosti nebo být off-line
Praha 15. dubna (ČTK) - Senát se začne nejdříve v květnu zabývat další ústavní novelou, kterou chce část jeho členů zavést právo platit v hotovosti a být off-line. O odkladu rozhodl jednomyslně na žádost senátorky Daniely Kovářové (nezávislá), která stojí v čele dvou desítek předkladatelů novely ze všech senátorských frakcí.
ÚS vyhověl Knížákovi, justice musí znovu rozhodnout o jeho rehabilitaci
Brno 14. dubna (ČTK) - Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti výtvarníka Milana Knížáka, justice se tak musí znovu zabývat návrhem na jeho soudní rehabilitaci. Jde konkrétně o vazbu kvůli údajnému pokusu o poškozování zájmů Československa v cizině.
Vláda schválila návrh zákona, který umožní snáze regulovat ceny pohonných hmot
Praha 13. dubna (ČTK) - Vláda schválila návrh zákona, který do budoucna umožní regulovat ceny pohonných hmot formou nařízení vlády. Po jednání kabinetu to řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO) s tím, že chce, aby zákon začala projednávat Sněmovna už v úterý.



