Devátý ročník kongresu Právní prostor v plném proudu
Dnes, v úterý 16. 4. 2019, začal v kongres hotelu Jezerka v Seči u Chrudimi již devátý ročník odborného kongresu Právní prostor. Stejně jako v předchozích letech, i letos se mohou účastníci těšit na mnoho zajímavých příspěvků, kterými je provede již tradiční moderátor Mgr. et Mgr. Michal Vávra.
Českou advokátní komoru, která letos poskytla kongresu záštitu, zastupoval v úvodní části JUDr. Martin Maisner, Ph.D., který popřál kongresu Právní prostor, který považuje za jednu z nejvýznamnějších a nejodbornějších právních konferencí u nás, zdar.
U řečnického pultíku jej vystřídal JUDr. Petr Meduna, od kterého jsme se dozvěděli, co vše může být pro advokáta a soudce klíčem k soudní síni. Odpověď na tuto otázku rozhodně není jednoduchá, protože neexistuje ideální soudce, ideální advokát, ani ideální společnost. Je ovšem jasné, že bez kvalitního zastoupení nemůže soudce rychle, včas a kvalitně rozhodnout. Mikrofonu se následně ujal Mgr. Vlastimil Diviš s velmi zajímavým příspěvkem o právní úpravě liniových staveb se zaměřením na jejich povolovací procesy. Problémem procesu povolování je především jeho neskutečná délka – zabere minimálně 10 let a předpis, který měl celý proces povolování zrychlit (zákon č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby) ale stále bobtná a prošel již mnoha novelizacemi.
V dalších příspěvcích se mohou účastníci kongresu těšit na aktuální otázky nájmy bytu a domu (JUDr. Lukáš Hadamčík, Ph.D.), dozvíme se, co jsou tzv. moderní odbory (JUDr. Nataša Randlová, Ph.D.), tématem jsou i spory o dědické právo (JUDr. Roman Fiala), aktuální problémy autorského práva (Mgr. et Mgr. Jakub Michálek), soudní judikatura (JUDr. Mgr. Ivo Pospíšil, Ph.D.), aktuální změny ústavního pořádku (prof. JUDr. Jan Kysela, Ph.D., DSc.), odklony v justiční praxi (prof. JUDr. Pavel Šámal, Ph.D.), velmi očekávaný je příspěvek JUDr. Libora Vávry. Co vše bude součástí společenského večera, je pro účastníky překvapením, které se organizátorům ze společnosti ATLAS consulting daří utajit. Ve středu dopoledne přijde ještě blok zaměřený na české právo v evropském kontextu (Mgr. et Mgr. Michal Vávra a JUDr. Petr Kadlec) a snad nejočekávanější tzv. justiční blok, letos ve složení Mgr. Anna Šabatová, Ph.D., JUDr. David Uhlíř, Mgr. Daniela Zemanová a JUDr. Josef Baxa.
Pokud jste zvědaví na podrobnosti z celého kongresu, budou na vás čekat v podrobné reportáži, kterou přineseme po skončení kongresu.
Další články
Evropská komise navrhla Googlu opatření ke sdílení dat z vyhledávačů
Brusel 16. dubna (ČTK) - Evropská komise (EK) zaslala americké internetové společnosti Google předběžná zjištění, v nichž nastínila navrhovaná opatření k dosažení souladu s nařízením Evropské unie o digitálních trzích (DMA). Podle těchto návrhů by měl Google za spravedlivých, přiměřených a nediskriminačních podmínek umožnit vyhledávačům třetích stran přístup k údajům o vyhledávání, jako je pořadí, dotaz, kliknutí a zobrazení údajů.
Senát odložil další novelu o právu na platbu v hotovosti nebo být off-line
Praha 15. dubna (ČTK) - Senát se začne nejdříve v květnu zabývat další ústavní novelou, kterou chce část jeho členů zavést právo platit v hotovosti a být off-line. O odkladu rozhodl jednomyslně na žádost senátorky Daniely Kovářové (nezávislá), která stojí v čele dvou desítek předkladatelů novely ze všech senátorských frakcí.
ÚS vyhověl Knížákovi, justice musí znovu rozhodnout o jeho rehabilitaci
Brno 14. dubna (ČTK) - Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti výtvarníka Milana Knížáka, justice se tak musí znovu zabývat návrhem na jeho soudní rehabilitaci. Jde konkrétně o vazbu kvůli údajnému pokusu o poškozování zájmů Československa v cizině.
Vláda schválila návrh zákona, který umožní snáze regulovat ceny pohonných hmot
Praha 13. dubna (ČTK) - Vláda schválila návrh zákona, který do budoucna umožní regulovat ceny pohonných hmot formou nařízení vlády. Po jednání kabinetu to řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO) s tím, že chce, aby zákon začala projednávat Sněmovna už v úterý.
NSS nařídil znovu otevřít spor o dotaci pro firmu z Agrofert, jde o výklad lhůty
Brno 10. dubna (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) nařídil znovu otevřít spor kolem dotace 1,6 milionu korun z evropských fondů pro drůbežářský podnik Schrom Farms z holdingu Agrofert. Městský soud v Praze musí vyjasnit, zda se na zahájení přezkumného řízení vztahuje desetiletá, nebo čtyřletá lhůta.



