ČR loni čtyřikrát prohrála ve Štrasburku, porušila lidská práva
Praha 3. června (ČTK) - Evropský soud pro lidská práva loni vydal čtyři rozsudky, ve kterých konstatoval porušení lidských práv ze strany České republiky. Soudcům vadila regulace nájemného, nucený návrat ženy s novorozencem do porodnice, šetření antimonopolního úřadu ve firmě Delta Pekárny a to, že stát nepřijal dostatečná opatření k zajištění rodinných vazeb mezi bývalým vězněm a jeho dcerou umístěnou v Klokánku. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou dnes projedná vláda.
Stěžovatelům proti ČR soud v loňských rozsudcích přiznal 9000 eur (247.000 Kč), přičemž požadovali celkem nejméně 367.000 eur (přes deset milionů Kč).
V prvním z případů soud rozhodl, že regulací nájemného bez právního základu v letech 2002 až 2006 porušila ČR právo stěžovatelů na ochranu majetku. Zároveň určil, že zatím není připraven stanovit, kolik peněz stěžovatelům přizná jako spravedlivé zadostiučinění.
Další kauza se týkala ženy, která v říjnu 2007 opustila několik hodin po porodu hořovickou nemocnici navzdory nesouhlasu lékařů. Porod byl bez komplikací a dítě zdravé, přesto personál upozornil úřady a matka s dítětem byla na základě předběžného opatření soudu dopravena za policejního doprovodu zpět do porodnice, kde musela strávit další dva dny. Podle soudu, jenž ženě přiznal 3000 eur (82.000 Kč) na náhradu nákladů řízení, stát nerespektoval soukromý a rodinný život.
Třetí rozsudek uznal, že při šetření Úřadu na ochranu hospodářské soutěže v sídle Delta Pekáren stát porušil právo na respektování obydlí a korespondence, když si pracovníci úřadu například odnesli kopie některých e-mailů. Společnost argumentovala tím, že část pošty byla soukromé povahy. Soud firmě přiznal na nákladech řízení 5000 eur (137.000 Kč).
Poslední verdikt vyhověl bývalému vězni, který si stěžoval na porušení práva na rodinný život a který dostane za náklady vynaložené na soudní řízení 1000 eur (27.000 korun). Jeho dcera byla po rozvodu svěřena do výchovy matky, která však v době, kdy muž pobýval ve výkonu trestu, zemřela. Dítě putovalo do Klokánku, kam za ním propuštěný otec pravidelně docházel a neúspěšně žádal zařízení i soud o možnost trávit s dcerou víkendy a prázdniny. Dívka později začala otcovy návštěvy odmítat a soud ji svěřil pěstounům.
Zatímco ve čtyřech případech dal soud za pravdu stěžovatelům, další čtyři stížnosti označil za nepřijatelné a třemi rozsudky rozhodl, že Česko Evropskou úmluvu o lidských právech neporušilo.
Jeden případ loni česká vláda vyřešila smírem a muži, který poukazoval na porušení svého práva na spravedlivý proces kvůli odmítnutí ústavní stížnosti, přiznala 4500 eur (124.000 Kč). V další kauze vydala prohlášení, ve kterém sama uznala porušení úmluvy a přiznala stěžovateli - Svazu klubů mládeže - 4100 eur (113.000 Kč) za porušení práva na přístup k soudu. Jednu stížnost, která se týkala práva iniciovat zahájení řízení o popření otcovství, vzal stěžovatel zpět tím, že se soudem přestal komunikovat.
Další články
Evropská komise navrhla Googlu opatření ke sdílení dat z vyhledávačů
Brusel 16. dubna (ČTK) - Evropská komise (EK) zaslala americké internetové společnosti Google předběžná zjištění, v nichž nastínila navrhovaná opatření k dosažení souladu s nařízením Evropské unie o digitálních trzích (DMA). Podle těchto návrhů by měl Google za spravedlivých, přiměřených a nediskriminačních podmínek umožnit vyhledávačům třetích stran přístup k údajům o vyhledávání, jako je pořadí, dotaz, kliknutí a zobrazení údajů.
Senát odložil další novelu o právu na platbu v hotovosti nebo být off-line
Praha 15. dubna (ČTK) - Senát se začne nejdříve v květnu zabývat další ústavní novelou, kterou chce část jeho členů zavést právo platit v hotovosti a být off-line. O odkladu rozhodl jednomyslně na žádost senátorky Daniely Kovářové (nezávislá), která stojí v čele dvou desítek předkladatelů novely ze všech senátorských frakcí.
ÚS vyhověl Knížákovi, justice musí znovu rozhodnout o jeho rehabilitaci
Brno 14. dubna (ČTK) - Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti výtvarníka Milana Knížáka, justice se tak musí znovu zabývat návrhem na jeho soudní rehabilitaci. Jde konkrétně o vazbu kvůli údajnému pokusu o poškozování zájmů Československa v cizině.
Vláda schválila návrh zákona, který umožní snáze regulovat ceny pohonných hmot
Praha 13. dubna (ČTK) - Vláda schválila návrh zákona, který do budoucna umožní regulovat ceny pohonných hmot formou nařízení vlády. Po jednání kabinetu to řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO) s tím, že chce, aby zákon začala projednávat Sněmovna už v úterý.
NSS nařídil znovu otevřít spor o dotaci pro firmu z Agrofert, jde o výklad lhůty
Brno 10. dubna (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) nařídil znovu otevřít spor kolem dotace 1,6 milionu korun z evropských fondů pro drůbežářský podnik Schrom Farms z holdingu Agrofert. Městský soud v Praze musí vyjasnit, zda se na zahájení přezkumného řízení vztahuje desetiletá, nebo čtyřletá lhůta.



