Právní poradna logo

Výplata renty po výpovědi zaměstnancem

Datum:14. 09. 2023 v 11:32
Poslední aktivita:21. 09. 2023 v 13:38
Zhlédnuto:1833x
0

Dobrý den,

V minulosti jsem měla pracovní úraz (v roce 1996) a dodnes je mi vyplácena renta. V současném zaměstnání mi teď změnili pracovní výměr, kdy mi o 1/4 snížili plat a prostředí je již nesnesitelné. Pokud bych dala výpověď bez udáni důvodu a evidovala se na UP, bude mi renta vyplácena? Myslím tím po dobu evidence na UP bez ohledu na to, ze byla výpověď dána z mé strany?

Případně pokud bych podala žádost o předčasný důchod, bude mi renta vyplácena až do skutečného odchodu do důchodu?

Děkuji za reakci. 

Odpovědi (1)

0

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz a níže zasíláme odpověď.

Pokud podáte výpověď bez udání důvodu, i pokud posléze požádáte o odchod do předčasného důchodu, renta Vám bude stále vyplácena.

Podmínkou pro nárok pro vyplácení renty je dle § 271b odst. 3 zákoníku práce výkon výdělečné činnosti nebo evidence na úřadu práce, a to nezávisle na okolnostech ukončení Vašeho pracovního poměru. Pokud tedy ukončíte pracovní poměr a zároveň budete vedena v evidenci úřadu práce, nárok na rentu stále budete mít. Stejně tomu tak bude i pokud podáte žádost o odchod do předčasného důchodu.

V tomto kontextu bychom Vás nad rámec Vašeho dotazu upozornili na nedávnou novelizaci zákona o důchodovém pojištění, který podmínky pro odchod do předčasného důchodu upravuje. S ohledem na tuto skutečnost Vám doporučujeme, abyste se před podáním žádosti ujistila, že podmínky pro přiznání předčasného důchodu splňujete i dle nového znění zákona o důchodovém pojištění.

Pokud byste měla k institutu renty nebo předčasného důchodu jakékoli další dotazy, či potřebovala jakkoli jinak v oblasti pracovního práva pomoci, neváhejte na nás kdykoli obrátit.

PEYTON legal advokátní kancelář s.r.o.

info@plegal.cz

LZ

Odpovědět na dotaz