Dobrý den,
podařilo se nám dohledat odpověď, kterou jste zřejmě hledala na webu této právní poradny:
„Doručit zaměstnanci uvedenou písemnost v době jeho dočasné pracovní neschopnosti (překážky v práci) zaměstnavatel může a odvolání bude mít tomu odpovídající účinky. Žádná ochranná doba (mezi které patří až na výjimky i doba, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným) se neuplatní, protože ta omezuje zaměstnavatele v ustanovení § 53 zákoníku práce pouze co do dání výpovědi z pracovního poměru (jde o právní úpravu zákazu výpovědi).
Proto také pro odvolání zaměstnance z vedoucího pracovního místa doručené mu v době jeho nemoci platí pravidlo obsažené v ustanovení § 73a odst. 1 zákoníku práce, že výkon práce na pracovním místě vedoucího zaměstnance končí dnem doručení odvolání, nebyl-li v něm uveden den pozdější.
JUDr. Petr Bukovjan 03. 06. 2021 v 14:22“
Dotaz je k dispozici zde: https://www.pravniprostor.cz/poradna/otazka/odvolani-zamestnance-v-dobe-docasne-pracovni-neschopnosti
K odpovědi doplňujeme, že samotným odvoláním z vedoucího pracovního místa pracovní poměr nekončí, nejde-li o pracovní poměr založený jmenováním na dobu určitou, neboť v tomto případě pracovní poměr skončí uplynutím doby. Zaměstnavatel je povinen zaměstnanci navrhnout jinou pracovní pozici, která odpovídá jeho zdravotnímu stavu a kvalifikaci.
V případě, že zaměstnavatel nemá pro zaměstnance takovou práci nebo ji zaměstnanec odmítne, jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele podle § 208 zákoníku práce a současně je dán výpovědní důvod nadbytečnosti zaměstnance, neboť organizační důvody uvedené v § 52 písm. c) zákoníku práce nejsou v převážné většině případů důvodem pro odvolání zaměstnance, jeho odvoláním se sleduje personální obměna na vedoucím pracovním místě, které zůstává i nadále zachováno. Odstupné zaměstnanci náleží jen v případě rozvázání pracovního poměru po odvolání z místa vedoucího zaměstnance v souvislosti se zrušením pracovního místa v důsledku organizačních změn.
Doufáme, že Vám naše odpověď pomohla.