Právní poradna logo

Sesazení z funkce vedoucího během pracovní neschopnosti

Datum:31. 10. 2023 v 22:47
Poslední aktivita:06. 11. 2023 v 08:16
Zhlédnuto:2425x
0

Dobrý večer,

mám dotaz ohledně pracovní neschopnosti. Může zaměstnavatel sesadit zaměstnance z funkce vedoucího v době jeho pracovní neschopnosti?

Děkuji za brzkou odpověď.

Perníková.

Odpovědi (1)

0

Dobrý den, paní Perníková,

zaměstnavatel může doručit zaměstnanci odvolání z pracovního místa vedoucího zaměstnance i v době jeho dočasné pracovní neschopnosti. Zákoník práce totiž pro odvolání z pracovního místa vedoucího zaměstnance neupravuje ochrannou dobu podobnou zákazu výpovědi dle ustanovení § 53 zákoníku práce. Odvolání z místa vedoucího zaměstnance musí být učiněno písemně a doručeno zaměstnanci do vlastních rukou. Pro takto doručené odvolání platí účinky dle ustanovení § 73a odst. 1 zákoníku práce, tj. výkon práce na pracovním místě vedoucího zaměstnance končí dnem doručení odvolání, nebyl-li v odvolání uveden den pozdější.

Na základě odvolání nicméně končí pouze výkon práce na pracovním místě vedoucího zaměstnance, nikoliv jeho pracovní poměr. Zaměstnavatel je povinen navrhnout odvolanému zaměstnanci změnu jeho dalšího pracovního zařazení na jinou práci odpovídající jeho zdravotnímu stavu a kvalifikaci. Jestliže zaměstnavatel takovou práci nemá nebo ji zaměstnanec odmítne, jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele a současně se uplatní fikce nadbytečnosti zaměstnance podle § 52 písm. c) zákoníku práce. Zaměstnavatel může dát z tohoto důvodu výpověď z pracovního poměru po doručení odvolání z pracovního místa, i když účinky odvolání dosud nenastaly, za předpokladu, že ke skončení pracovního poměru na základě výpovědi nedojde dříve, než se odvolání z funkce stane účinné. Pro doručení výpovědi již nicméně platí zákaz výpovědi v ochranné době, kam patří i dočasná pracovní neschopnost zaměstnance ve smyslu ustanovení § 53 odst. 1 písm. a) zákoníku práce.

S pozdravem

Tým Accace

https://accace.cz/

Odpovědět na dotaz