Jak účtovat skonto u zahraničních faktur

Čím dál více se v praxi setkáváme se slevou za včasnou úhradu – tzv. skontem. Na tuto slevu má odběratel nárok v souladu se sjednanými obchodními podmínkami zpravidla v případě úhrady faktury do stanoveného data splatnosti a je nutné o ni dodatečně snížit základ daně i daň z přidané hodnoty.

Accountant, bnt attorneys-at-law s.r.o., pavlina.vasova@bnt.eu
EET, účet, účtenka
Foto: Fotolia

Z pohledu DPH představuje platební skonto opravu základu a výše daně dle § 42 odst. 1 písm. f) zákona o dani z přidané hodnoty. Tato oprava základu daně se považuje za samostatné zdanitelné plnění, které je uskutečněno dnem úhrady dané faktury. Dodavatel by tedy měl vystavit daňový opravný doklad ve výši skonta. Nejčastěji to bývá 2-5% z celkové ceny. U zahraničních faktur se musí použít stejný kurz pro přepočet měny, jaký byl použit u původního dokladu.

Vzhledem k tomu, že se jedná o snížení pořizovací ceny z původního dokladu, je nutné tento opravný daňový doklad zaúčtovat s mínusem na stejné strany účtů, na které byl zaúčtován původní doklad. O navazujícím snížení DPH na výstupu i na vstupu tzv. reverse charge bude český plátce rovněž účtovat mínusem vypočteného snížení DPH a s použitím kurzu původního dokladu.

Vzhledem k tomu, že se jedná o samostatné zdanitelné plnění, není povinnost podávat dodatečné přiznání k DPH. Opravný daňový doklad, včetně snížení DPH se zaúčtuje dnem úhrady a spadá tedy do dalšího zdaňovacího období.

Zdroj: bnt journal

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články