Také loni předváděcí akce zákazníky mnohdy podváděly, uvedla ČOI
Zákazníci na předváděcích akcích dál mnohdy čelí nekalým obchodním praktikám, i loni jim prodejci často agresivně nabízeli zboží sporné kvality.
Česká obchodní inspekce (ČOI) dnes v tiskové zprávě uvedla, že v minulém roce zjistila při 365 kontrolách prohřešky v 71,8 procenta případů. Právní moci nabylo celkem 172 pokut ve výši přes 21 milionů korun, další řízení dosud nebyla ukončena.
Podle inspekce by při podobných nákupech měli být obezřetní zejména senioři, kteří bývají častým objektem zájmu pořadatelů předváděcích akcí.
ČOI má od půlky ledna díky novele zákona o ochraně spotřebitele širší pravomoci nad pořádáním předváděcích a prodejních akcí. Za porušení zákona nyní prodávajícímu hrozí až pětimilionová pokuta.
Novela má omezit zneužívání důvěry a zranitelnosti spotřebitelů ze strany neseriózních podnikatelů, pro něž se vzhledem ke stejnojmennému filmovému dokumentu vžila přezdívka “šmejdi”. Jde o situace, kdy firma zve spotřebitele na zájezdy a podobné akce, během nichž jim nabízí, zpravidla pod nátlakem nebo za použití klamavých obchodních triků, zboží, které je proti srovnatelným výrobkům v kamenných obchodech několikanásobně předražené. Stává se, že účastníci takových akcí jsou vystaveni i výhrůžkám.
Filmový dokument “Šmejdi” podle inspekce na jednu stranu přitáhl k problému pozornost médií, na druhé straně prý ale zvýšený zájem veřejnosti přinesl negativní dopady. “Velká část pořadatelů předváděcích prodejních akcí začala posílat seniorům osobní telefonické či písemné pozvánky, což do značné míry ztížilo inspektorům přímou účast na předváděcích prodejních akcích, a tím i souběžnou kontrolu,” uvedla ČOI. Inspektoři proto co nejvíc zahajují kontroly na základě dokumentace předložené spotřebiteli, případně se snaží při kontrolách využít svědectví účastníků akcí. ČOI dnes v tiskové zprávě a na svém webu zveřejnila i seznam subjektů, jimž uložila pokuty nejméně ve výši 100.000 korun.
Z celkového počtu 365 kontrol zjistila inspekce porušení právních předpisů při 262 kontrolách, byť ne všechna porušení se týkala nekalých obchodních praktik. Tento prohřešek ovšem tvořil převážnou část zjištěných chyb.
V tiskové zprávě ČOI jsou závěry kontrol jednotlivých inspektorátů sdruženy vždy po dvou krajích. Relativně nejlépe při kontrolách obstály předváděcí akce v krajích Královéhradeckém a Pardubickém, kde inspektoři zjistili porušení předpisů u 55 procent kontrolovaných akcí. Nejhůř na tom byly Jihomoravský a Zlínský kraj, kde podíl kontrol, při nichž ČOI zjistila prohřešky, dosáhl 80,7 procenta.
Zdroj: ČTK
Další články
Nejvyšší soud odmítl dovolání v kauze IZIP, potvrdil tak pětileté tresty
Brno 12. srpna (ČTK) - Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého ředitele společnosti IZIP Jiřího Paška a společníka firmy FINIM Ilji Čurdy. Vrchní soud v Praze jim loni v srpnu uložil pětileté tresty vězení za podvod.
Začínají platit nová pravidla pro obaly. Česko žádá jasnější výklad, firmy čekají roky změn
Ode dneška začíná v celé Evropské unii platit nové nařízení o obalech a obalových odpadech (Packaging and Packaging Waste Regulation – PPWR). Zásadně mění evropská pravidla pro obaly a postupně se dotkne jejich celého životního cyklu – od výroby a uvádění na trh přes používání až po opětovné využití a recyklaci.
Hradecký krajský soud rehabilitoval svědka tzv. číhošťského zázraku V. Trtíka
Hradec Králové 11. srpna (ČTK) - Krajský soud v Hradci Králové dnes rehabilitoval číhošťského farníka a očitého svědka takzvaného číhošťského zázraku z prosince 1949 Václava Trtíka.
Tři ze čtyř obžalovaných z gangu obchodujícího s červeným fosforem se přiznali
Ostrava 10. srpna (ČTK) - Krajský soud v Ostravě dnes začal rozplétat rozsáhlou kauzu pašování červeného fosforu pro výrobu pervitinu. Více než sedmičlenná mezinárodní skupina jej do Česka a Polska z Ukrajiny nechala přivézt 400 kilogramů. Toto množství by stačilo na výrobu 1,2 tuny drogy v hodnotě 1,2 miliardy korun.
Čas se má střídat dalších pět let, ministr Šťastný prosazuje natrvalo zimní čas
Praha 8. srpna (ČTK) - Střídání času bude pokračovat i v příštích pěti letech. Letní čas by měl do roku 2031 začínat stejně jako dosud poslední březnovou neděli a trvat do poslední neděle v říjnu. Vyplývá to z návrhu nařízení, které bude schvalovat vláda.


