Řemeslníci budou moct dobrovolně skládat mistrovskou zkoušku, schválila vláda
Praha 11. května (ČTK) - Řemeslníci zřejmě budou moct dobrovolně skládat mistrovskou zkoušku. Její zavedení schválila vláda.
Zkouška umožní řemeslníkům získat oficiální ověření o vykonávání praxe na nejvyšší úrovni. Podle Havlíčka řemeslné cechy naznačují, že zájem o složení zkoušky by mohl být velmi slušný. Návrh zákona, který mistrovskou zkoušku zavádí, nyní posoudí Parlament. V případě schválení by bylo možné zkoušky skládat od ledna 2027.
Zkouška umožní získat osvědčení ve 48 kvalifikacích, když vyžadované standardy budou schvalovat ministerstvo průmyslu nebo ministerstvo zemědělství. Zkouška bude mít tři části, a to prokázání praktických dovedností, teoretické znalosti v daném oboru a teoretické znalosti v ekonomice.
“Chceme tím zároveň ukázat, že příslušnost k nějakému řemeslu je něco, na co může být člověk hrdý. Chceme, aby česká řemeslná škola se udržela,” řekl Havlíček. Zkouška, která se v obdobné podobě využívá v devíti zemích Evropské unie, podle něj může posílit prestiž učňovských oborů i profesních činností.
Ministerstvo průmyslu a obchodu v důvodové zprávě k návrhu zákona předpokládá,že by zkoušku v prvních pěti letech od jejího zavedení ročně skládalo kolem 2000 zájemců, zhruba 1600 ročně by ji mohlo úspěšně absolvovat. Náklady na složení zkoušky pro jednoho zájemce ministerstvo odhaduje na 30.000 korun. Pro státní rozpočet by zavedení zkoušky nemělo přinést dodatečné nároky, protože náklady s ní spojené by nesly Hospodářská komora a Agrární komora.
Myšlenka znovuzavedení mistrovských zkoušek se objevila v polovině 90. let. Nynější vláda v programovém prohlášení uvádí, že systém mistrovských zkoušek má vzniknout kvůli posílení kvality řemesel bez znevýhodnění ostatních podnikatelů nebo oslabení konkurenčního prostředí. Označení mistra řemesel zaniklo na začátku 50. let minulého století. Do té doby bylo nejvyšším stupněm posloupnosti učeň - tovaryš - mistr.
Ministerstvo průmyslu za minulé vlády plánovalo zkoušky zavést od letošního roku, aktuálně návrh počítá s účinností od roku 2027. Podle úřadu zákon zavádí transparentní, jednotný a všeobecně uznávaný systém mistrovských zkoušek. Má napravit fakt, že nynější zákony neposkytují řemeslníkům, kteří vykonávají odbornou činnost na nejvyšší úrovni, možnost si tuto skutečnost nechat institucionálně ověřit.
Další články
Vláda schválila novelu se zvyšováním penzí po osmdesátce a za práci v důchodu
Praha 20. července (ČTK) - Lidem by mohl od jejich 80 let od příštího roku každých pět let vzrůst důchod o 500 korun. Dosavadní přidání podle věku by se tak rozšířilo. Proti dnešku by si polepšili senioři a seniorky, jimž bude 80, 90 a 95 let. Penze by se od roku 2028 zas mohla zvedat za práci v důchodovém věku.
V EU začíná platit zákaz likvidace neprodaného oblečení a obuvi
Brusel 19. července (ČTK) - V Evropské unii dnes vstupuje v platnost zákaz likvidace neprodaného oblečení a obuvi. Opatření je dalším z kroků EU ke snížení množství odpadu.
Soud EU podpořil španělskou amnestii pro katalánské separatisty
Lucemburk 16. července (zpravodajka ČTK) - Sporný španělský zákon, který dává amnestii lidem zapojeným do katalánského separatistického hnutí, není v rozporu s právem Evropské unie. Rozhodl o tom dnes nejvyšší soud Evropské unie, který tak podpořil španělskou vládu i její katalánské spojence, uvedla agentura Reuters. Rozhodnutí uvítali katalánští politici i španělská vláda.
Analytici jsou zdrženliví k očekávanému přínosu EET pro státní rozpočet
Praha 15. července (ČTK) - Analytici jsou zdrženliví k možnému přínosu obnovené elektronické evidence tržeb (EET) pro státní rozpočet. Část z očekávaného výnosu 14 miliard korun vyváží daňové výjimky, které dnes Sněmovna schválila současně se znovuzavedením EET, uvedli odborníci ve vyjádření pro ČTK. Největší přínos evidence vidí v narovnání tržního prostředí.
Unijní systém uhlíkového vyrovnání mají v ČR spravovat MŽP a celníci
Praha 14. července (ČTK) - Unijní systém uhlíkového vyrovnání (CBAM), který má pomoci evropským průmyslovým podnikům zajistit srovnatelné výrobní podmínky s mimoevropskými, zřejmě budou mít v Česku na starosti ministerstvo životního prostředí a Celní správa.



