Prezident podepsal zákon stanovící termín předložení návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2021

Prezident republiky dne 16. 6. 2020 podepsal zákon, kterým se stanoví termín předložení návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2021 vládě a Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Foto: Fotolia

Důvodová zpráva vysvětluje, že v roce 2020 není možné dodržet harmonogram pro sestavení státního rozpočtu na rok 2021 a nelze ani předložit zákon o státním rozpočtu na rok 2021 do Poslanecké sněmovny do konce září, jak to požadují rozpočtová pravidla a jednací řád Poslanecké sněmovny. Má tomu tak být z důvodu extrémní nejistoty ohledně hloubky zdravotní a ekonomické krize, jež vyplynula z nedávné pandemické situace, z jejího trvání a z následných projevů po jejím skončení. Údaje o hloubce propadu ekonomiky, dopadech na spotřebu a investice, stejně tak jako údaje další, v nichž mají být nejhlubší projevy krize zohledněny, mají být známy až později. Proto zákonodárce připravil právě publikovaný zákon, jenž má umožnit podstatně realističtějším způsobem vypracovat makroekonomickou predikci pro rok 2020 a 2021 a přesnější stanovit odhady daňových a jiných příjmů pro rozpočtový rok 2021.

Zákon byl Poslaneckou sněmovnou schválen, Senát jej pak neprojednal ani k němu nepřijal žádné usnesení. Proto se na něj po uplynutí příslušné lhůty hledí, jako by byl schválen, a po podpisu prezidenta již nic nebrání jeho publikaci ve Sbírce zákonů.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články