Zákon o trhu s nevýkonnými úvěry
Dnem 1. 5. 2024 své účinnosti nabývá zákon o trhu s nevýkonnými úvěry. Ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv byl publikován pod č. 84/2024 Sb.
Je projevem transpozice evropské směrnice 2021/2167 o správcích úvěru a obchodnících s úvěry a nově upravuje činnost správce nevýkonného úvěru, práva a povinnosti při správě nevýkonného úvěru a práva a povinnosti obchodníka s úvěry.
Nevýkonným úvěrem se přitom rozumí odložená platba, peněžitá zápůjčka, úvěr nebo obdobná finanční služba, jestliže byly poskytnuty bankou, spořitelním a úvěrním družstvem, zahraniční bankou se sídlem v jiném členském státě nebo zahraniční bankou se sídlem v jiném než členském státě, která vykonává svou činnost na území České republiky nebo v jiném členském státě, a splňují podmínky pro nevýkonné expozice podle čl. 47a evropského nařízení č. 575/2013 (o obezřetnostních požadavcích na úvěrové instituce a investiční podniky) v okamžiku jejich převodu osobou, která je poskytla.
Důvodová zpráva popisuje, že postupování pohledávek nad rámec obecné úpravy obsažené v občanském zákoníku v České republice doposud upraveno nebylo a bylo tak možné postoupit úvěr poskytnutý úvěrovou institucí, aniž by bylo potřeba veřejnoprávního povolení nad rámec živnostenského oprávnění. Správa úvěrů také nebyla v České republice nijak specificky upravena.
Zákon tedy přináší novou úpravu této činnosti, na kterou doposud nebylo potřeba veřejnoprávní povolení (opět nad rámec obecného živnostenského oprávnění), a to na základě požadavku evropské směrnice. Myšlenka regulovaného subjektu s jednotným pasportem by měla přinést nové možnosti pro sekundární trh s úvěry a poskytnout tak určité uvolnění úvěrovým institucím, které na svých bilancích nevýkonné úvěry mají.
Zákonodárce očekává, že regulace rovněž zajistí vyšší ochranu dlužníka, neboť nově některé činnosti budou moci vykonávat pouze dohlížené subjekty, a že zároveň pravděpodobně dojde k protřídění trhu, kdy ne každá osoba spravující úvěry projde licenčním řízením u České národní banky. Vše má tedy směřovat ke zkulturnění tohoto prostředí.
Vedle samotného zákona o trhu s nevýkonnými úvěry byl ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv publikován pod č. 85/2024 Sb. také změnový zákon, tedy zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o trhu s nevýkonnými úvěry. Novelizuje šestici dalších zákonů, a sice občanský soudní řád, zákon o bankách, zákon o spořitelních a úvěrních družstvech, zákon o správních poplatcích, zákon o spotřebitelském úvěru a zákon o platebním styku, své účinnosti přitom nabývá společně se zákonem o trhu s nevýkonnými úvěry, tedy rovněž dnem 1. 5. 2024.
Další články
Nařízení o cenovém výměru regulujícím ceny některých pohonných hmot v červnu
Dne 1. 6. 2026 své účinnosti nabylo nařízení vlády, kterým se vydává cenový výměr regulující ceny některých pohonných hmot pro období od 1. června 2026 do 30. června 2026. Ve Sbírce zákonů bylo publikováno pod č. 79/2026 Sb.
Novela vyhlášky o cestovních náhradách
Dne 1. 6. 2026 své účinnosti nabyla vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 573/2025 Sb., o změně sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného a o stanovení průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad pro rok 2026. Ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv byla publikována pod č. 78/2026 Sb.
Novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění
Dne 27. 5. 2026 své účinnosti nabyl zákon, kterým se mění zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv byl publikován pod č. 71/2026 Sb.
Novela zákona o volbách do zastupitelstev obcí
Dne 27. 5. 2026 své účinnosti nabyl zákon, kterým se mění zákon č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv byl publikován pod č. 70/2026 Sb.
Novela nařízení o vzorovém poučení o právu na odstoupení od smluv uzavřených distančním způsobem nebo mimo obchodní prostory a vzorovém formuláři pro odstoupení od těchto smluv
Dne 19. 6. 2026 své účinnosti nabývá nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 29/2023 Sb., o vzorovém poučení o právu na odstoupení od smluv uzavřených distančním způsobem nebo mimo obchodní prostory a vzorovém formuláři pro odstoupení od těchto smluv. Ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv bylo publikováno pod č. 66/2026 Sb.



