Zákon o kompenzačním bonusu pro rok 2021

Dne 26. 2. 2021 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 95/2021 Sb. zákon o kompenzačním bonusu pro rok 2021.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Upravuje daňový bonus na kompenzaci některých hospodářských následků souvisejících s ohrožením zdraví v souvislosti se vznikem a rozšířením onemocnění COVID-19 způsobeného koronavirem označovaným jako SARS CoV-2 nebo s krizovými opatřeními přijatými z důvodu tohoto ohrožení. 

Konkrétně jde například o vymezení subjektu kompenzačního bonusu v případě osoby samostatně výdělečně činné, společníka společnosti s ručením omezeným či osoby vykonávající práci na základě dohody o práci konané mimo pracovní poměr, předmětu kompenzačního bonusu, vyloučení nároku na kompenzační bonus a jeho výše, definici bonusového období, úpravu správy kompenzačního bonusu včetně žádosti o něj, jeho stanovení a placení, či opatření zmírňujících dopady do rozpočtů obcí a krajů pokud jde o příspěvek obci a kraji a jeho výši.

Důvodová zpráva vysvětluje, že zákonem upravený nový kompenzační bonus má představovat součást inovované státní podpory reagující na epidemii koronaviru, v jejímž rámci se předpokládá zrušení většiny sektorových vládních programů. S dosavadními kompenzačními bonusy má sdílet zejména základní právní povahu a řadu parametrů, jakož i převážnou většinu procesního rámce. Cílem zákonodárce opět bylo především zmírnit dopady současné epidemie na osoby samostatně výdělečně činné, resp. na společníky malých společností s ručením omezeným, stejně tak jako na osoby činné na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, které pro uvedené podnikatele pracují.

Zákon své účinnosti nabyl dnem 27. 2. 2021.

Hodnocení článku
100%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu