Vyhláška o vydání zlaté mince „Městská památková rezervace Olomouc“

Dne 28. 5. 2024 své účinnosti nabývá vyhláška o vydání zlaté mince „Městská památková rezervace Olomouc“ po 5 000 Kč. Ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv byla publikována pod č. 97/2024 Sb.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Česká národní banka jejím prostřednictvím vydává v rámci cyklu „Městské památkové rezervace“ zlatou minci „Městská památková rezervace Olomouc“ po 5 000 Kč, a to v běžném provedení a ve zvláštním provedení s leštěným polem mince a matovým reliéfem. Je ražena ze zlata o ryzosti 999.9, a to při hmotnosti mince 15,55 g.

Na lícní straně jsou ztvárněna především heraldická zvířata z velkého státního znaku, stylizované gotické klenby a architektonický fragment z objektu olomoucké radnice s orlojem, na rubové straně pak koláž významných architektonických památek Městské památkové rezervace Olomouc jako Sloup Nejsvětější Trojice či kostel sv. Mořice.

Jak uvádí důvodová zpráva, cyklus „Městské památkové rezervace“, připravovaný ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, má veřejnosti představit vybrané části historických jader měst s uceleně dochovaným souborem kulturních památek bez významně rušivých novodobých zásahů.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články