Usnesení Poslanecké sněmovny o zrušení nouzového stavu

Dne 23. 2. 2021 bylo ve Sbírce zákonů publikováno pod č. 84/2021 Sb. usnesení Poslanecké sněmovny o zrušení nouzového stavu.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Dotační program COVID 2021
Foto: Fotolia
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Poslanecká sněmovna jím na své 86. schůzi konané dne 18. 2. 2021 rozhodla, že k datu účinnosti nového zákona o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění COVID-19, který je aktuálně připravován a s jehož přijetím se v krátké době počítá, ruší aktuální nouzový stav. Ten má, bez ohledu na tento připravovaný zákon, skončit nejpozději k 27. 2. 2021; záleží na tom, která z uvedených skutečností nastane dříve.

Návrh uvedeného zákona projednávaný v Poslanecké sněmovně pod číslem sněmovního tisku 1158/0 byl v rámci shodné schůze konané dne 18. 2. 2021 Poslaneckou sněmovnou ve třetím čtení schválen, aktuálně je připraven k projednání v Senátu. Má upravovat opatření pro zvládání epidemie onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem označovaným jako SARS CoV-2 a jejích dopadů na území České republiky, přičemž dnem nabytí jeho účinnosti má být vyhlášen stav pandemické pohotovosti. Ten pak má být možné ukončit či znovu obnovit usnesením Poslanecké sněmovny přijatým na návrh vlády nebo jedné pětiny všech poslanců a posléze publikovaným ve Sbírce zákonů.

Nový zákon má podrobně upravit příslušná mimořádná opatření, jejich nařízení či vztah k mimořádným opatřením podle zákona o ochraně veřejného zdraví, poskytování souvisejících informací, realizaci a koordinaci plnění mimořádných opatření včetně součinnosti s orgány krizového řízení v území, náhradu škody, přestupky, soudní přezkum mimořádných opatření či použití trestních předpisů během stavu pandemické pohotovosti. 

Zákon je přitom koncipován jako dočasný, určený pouze pro řešení stávající epidemie COVID-19.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články