Novela zákona o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu

Dne 1. 5. 2022 své účinnosti nabyl zákon, kterým se mění zákon č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu, ve znění pozdějších předpisů. Ve Sbírce zákonů byl publikován pod č. 92/2022 Sb.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Kalendář
Foto: Pixabay
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Tato krátká novela mezi tzv. významné dny České republiky (jež jsou dny pracovními) nově zařazuje 27. květen jakožto Den národního vzdoru a 25. červen jakožto Den odchodu okupačních vojsk. 

Důvodová zpráva vysvětluje, že 27. květen byl zvolen jako připomínka útoku československého odboje na Reinharda Heydricha, který byl jedním z největších odbojových činů v okupované Evropě a měl i dalekosáhlé zahraničně politické důsledky, když pomohl k oduznání mnichovské dohody a navrácení hranic Československa před 30. září 1938. 

Název Dne odchodu okupačních vojsk byl, dle zákonodárce, úmyslně zvolen v rovině obecné, když má připomínat, mimo okupace započaté v roce 1968, také okupaci během II. světové války, švédskou invazi během třicetileté války nebo ovládání Moravy Římany v markomanských válkách před dvěma tisíci lety, a především oslavovat naděje českého lidu v nový život po období nesvobody.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články