Zdanění výhry v soutěži
Dobrý den, prosím o informaci ohledně zdanění výhry v architektonické soutěži - jedná se o OSVČ poskytující architektonické služby, která jako výhru obdržela 150.000,- Kč. Děkuji Vám za informaci!
Dobrý den, prosím o informaci ohledně zdanění výhry v architektonické soutěži - jedná se o OSVČ poskytující architektonické služby, která jako výhru obdržela 150.000,- Kč. Děkuji Vám za informaci!
Podle § 4 odst. 1 písm. f) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“) je od daně z příjmů fyzických osob osvobozen příjem v podobě:
• ceny z veřejné soutěže a obdobné ceny plynoucí ze zahraničí, pokud je v plné výši darována příjemcem na účely uvedené v § 15 odst. 1 (poznámka: jde o důvody, kdy se poskytnutý dar uznává jako daňový odpočet),
• ocenění v oblasti kultury podle jiných právních předpisů (podrobnosti najdeme zejména v nařízení vlády č. 5/2003 Sb., o oceněních v oblasti kultury, udělovaných Ministerstvem kultury, ve znění p.p.),
• ceny z veřejné soutěže (jedná se o veřejnou soutěž o nejvhodnější nabídku ve smyslu § 1772 až § 1779 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, kterou vymezuje úvodní ustanovení takto: „Kdo vyhlásí neurčitým osobám soutěž o nejvhodnější nabídku, činí tím výzvu k podání nabídek.“), z reklamní soutěže nebo z reklamního slosování, ceny ze sportovní soutěže s výjimkou ceny ze sportovní soutěže u poplatníků, u nichž je sportovní činnost podnikáním, a to v hodnotě nepřevyšující 10 000 Kč.
S ohledem na v dotaze uváděnou výši výhry v české měně (150 000 Kč) lze předpokládat, že neplyne ze zdroje v zahraničí, ale z tuzemska, tudíž můžeme pominout první bod. U výherce - fyzické osoby - jsou od daně z příjmů osvobozeny výhry až do hodnoty 10 000 Kč včetně. Jde-li ovšem z právního hlediska skutečně o „veřejnou soutěž“ ve smyslu občanského zákoníku, což lze doporučit v pochybnostech konzultovat s právníkem. A protože zadání nenaznačuje „přeshraniční problém“, tak předpokládáme, že poplatník je daňový rezident ČR.
Vyšší výhry z veřejných soutěží - jako je tomu právě v dotazovaném případě - představují zdanitelný příjem poplatníka. Jaký mají daňový režim? Pečlivý čtenář daňového zákona je najde mezi tzv. ostatními příjmy dle § 10 odst. 1 písm. ch) ZDP, které v případě zdroje v ČR podléhají tzv. srážkové dani 15 % z výhry. Jak uvádí § 10 odst. 8 a § 36 odst. 2 písm. i) ZDP. Kde se dále dočteme, že tento režim „srážkové daně“ se kromě výher z veřejných soutěží přesahujících limit 10 000 Kč vztahuje rovněž na jakkoli vysoké „ceny ze soutěží, v nichž je okruh soutěžících omezen podmínkami soutěže, anebo jde o soutěžící vybrané pořadatelem soutěže“.
Což by ale v dotazovaném případě ovšem byla falešná stopa, omyl… Ještě pečlivější čtenář ZDP si totiž všimne návětí uvozující veškeré „ostatní příjmy“ fyzických osob v § 10 odst. 1 ZDP: „Ostatními příjmy, při kterých dochází ke zvýšení majetku, pokud nejde o příjmy podle § 6 až 9, jsou zejména …“ Aby se tedy mohlo jednat o tento „ostatní příjem podle § 10 ZDP“ podléhající režimu zdanění uvedenému v § 10 ZDP, tak nesmí jít o zdanitelný příjem spadající mezi jiný druh příjmu fyzických osob, které mají přednostní uplatnění!
V dotazovaném případě je výhra věcně příjmem ze samostatné alias podnikatelské činnosti dané osoby, OSVČ – a převyšuje od daně osvobozený limit 10 000 Kč – takže spadá přednostně (a to v plné výši nesnížené o částku 10 000 Kč osvobozenou od daně) mezi zdanitelné příjmy právě z její samostatné činnosti ve smyslu § 7 ZDP. Nebude se tedy jednat o zbytkové „ostatní příjmy“ řešené v § 10 ZDP. Takže se neuplatní návazně ani zmíněná „srážková daň“ plátcem příjmu (výhry), ale tento příjem si standardně zdaní samotný výherce, a to s ohledem na svůj způsob zdanění příjmů ze samostatné (podnikatelské) činnosti. Pokud vede daňovou evidenci ve smyslu § 7b ZDP, zahrne výhru mezi své příjmy z „podnikání“, přičemž si může uplatnit případné výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení – v prokázané výši. Obdobně postupuje OSVČ vedoucí podvojné účetnictví, což je ale u fyzických osob jen zcela výjimečné. Uplatňuje-li tzv. paušální výdaje zákonem daným procentem z příjmů podle § 7 odst. 7 ZDP, pak zahrne výhru do příslušné kategorie příjmu ze samostatné činnosti a z nich si obvyklým způsobem vypočte „paušální“ daňové výdaje. A konečně jde-li příp. o poplatníka v paušálním režimu ve smyslu § 2a ZDP usilujícího o „paušální daň“ dle § 7a ZDP, zahrne výhru do rozhodných příjmů a bude doufat, že v úhrnu nepřekročí roční limit těchto příjmů stanovený v příslušných ustanoveních…