Právní poradna logo

Výše odstupného

Datum:03. 06. 2021 v 14:26
Poslední aktivita:03. 06. 2021 v 14:27
Zhlédnuto:7188x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Zaměstnavatel rozhodl o organizační změně spočívající ve snížení počtu zaměstnanců na určitém úseku jeho organizační struktury. V důsledku toho se pro něho stal jeden zaměstnanec nadbytečným, proto mu zaměstnavatel v lednu předal výpověď z pracovního poměru dle ustanovení § 52 písm. c) zákoníku práce. Výpovědní doba začala plynout k prvnímu únoru a pracovní poměr měl skončit k poslednímu březnu.

Jaký okamžik rozhoduje o výši odstupného, které zaměstnanci v souvislosti s tímto způsobem rozvázání pracovního poměru přísluší? Je to datum doručení výpovědi z pracovního poměru, nebo se vychází z celkové doby trvání tohoto pracovněprávního vztahu? Co když zaměstnanec ve výpovědní době onemocní, bude nemocen delší dobu a pracovní poměr se mu prodlouží? Bere se v potaz i prodloužení pracovního poměru?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Dle ustanovení § 67 odst. 1 zákoníku práce platí, že zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně

a) jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,

b) dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,

c) trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky,

d) součtu trojnásobku jeho průměrného výdělku a částek uvedených v písmenech a) až c), jestliže dochází k rozvázání pracovního poměru v době, kdy se na zaměstnance vztahuje v kontu pracovní doby postup podle ustanovení § 86 odst. 4 zákoníku práce (započtení práce přesčas v rozsahu do 120 hodin do pracovní doby v následujícím vyrovnávacím období podle ujednání v kolektivní smlouvě).

Z výše uvedeného je patrné, že pro určení výše odstupného zaměstnanci v souvislosti s rozvázáním jeho pracovního poměru z tzv. organizačních důvodů je rozhodující celková doba trvání pracovního poměru. Za dobu trvání pracovního poměru se přitom považuje i doba trvání předchozího pracovního poměru u téhož zaměstnavatele, pokud doba od jeho skončení do vzniku následujícího pracovního poměru nepřesáhla dobu 6 měsíců.

Ve vztahu k výše popsanému případu to znamená, že výše odstupného se nemůže odvozovat z doby trvání pracovního poměru "jen" do data doručení výpovědi ze strany zaměstnavatele. Zaměstnavatel musí vycházet z celkové doby trvání pracovního poměru, včetně jeho prodloužení dle ustanovení § 53 odst. 2 zákoníku práce v důsledku nemoci zaměstnance. Není dokonce vyloučeno, že díky tomuto prodloužení dosáhne zaměstnanec na vyšší násobek průměrného výdělku na odstupném.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.