Právní poradna logo

V pracovní době pod vlivem léků

Datum:27. 06. 2024 v 17:09
Poslední aktivita:02. 07. 2024 v 16:52
Zhlédnuto:1615x
0

Dobrý den, ráda bych věděla, jak řešit potíže s kolegyní, která chodí do práce pod vlivem léků předepsaných psychiatrem. Zda je užívá i během pracovní doby, mi není známo. Její stav se dá srovnat s podnapilostí, špatně artikuluje, pracovní výkon značně klesá.

Děkuji.

Odpovědi (1)

0

Dobrý den,

na Vámi položenou otázku neexistuje jednoznačná a stručná odpověď, proto se níže pokusíme shrnout Vaše možnosti.

Zákoník práce zakazuje zaměstnancům požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovištích zaměstnavatele a v pracovní době i mimo tato pracoviště. Návykové látky definuje zákon o návykových látkách jako omamné látky a psychotropní látky přírodního nebo syntetického původu, které mají psychoaktivní účinky a současně jsou uvedeny v některé z příloh č. 1 až 7 nařízení vlády o seznamu návykových látek. Každý zaměstnanec je povinen podrobit se na pokyn oprávněného vedoucího zaměstnance zjištění, zda není pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. V první řadě je tedy možností zaměstnavatele využít testů a zjistit, zda se u zaměstnance ve skutečnosti nejedná o požívání alkoholu či zneužívání některé návykové látky.

Léčivé přípravky je nutno od návykových látek odlišovat, na ně se vztahuje zákon o léčivech. Zneužíváním léčivých přípravků je dle něj úmyslné nadměrné užívání léčivých přípravků nebo úmyslné užívání léčivých přípravků způsobem, který je v rozporu s určeným účelem použití. V případě zneužití je lékař povinen informovat Státní ústav pro kontrolu léčiv, zákon však nestanoví žádné sankce. S ohledem na možný obsah návykových látek v léčivých přípravcích se vybavení pacienta potřebným množstvím individuálně připraveného humánního léčivého přípravku s obsahem návykové látky poskytovatelem zdravotních služeb v oboru psychiatrie považuje za používání léčivých přípravků při poskytování zdravotních služeb. Nelze tedy takové léčivé přípravky považovat za návykové látky ve smyslu zákoníku práce, a tedy nelze jejich používání podřadit pod zneužívání návykových látek.

V případě poruchy zdraví by měl primárně ošetřující lékař vyhodnotit dle zdravotního stavu, ale také medikace a zaměstnání osoby, zda je tato osoba schopna dále pracovat či ne. V případě že ne, má být taková osoba ošetřujícím lékařem uznána za dočasně pracovně neschopnou.

Pokud nedojde k uznání dočasné pracovní neschopnosti a zaměstnavatel má důvodný předpoklad, že došlo ke ztrátě nebo změně zdravotní způsobilosti zaměstnance k práci, na žádost zaměstnavatele lze provést mimořádnou prohlídku zaměstnance poskytovatelem pracovnělékařských služeb za účelem zjištění jeho zdravotního stavu. Zaměstnavatel může podat žádost z vlastního podnětu nebo z podnětu zaměstnance.

Může se stát, že situace zaměstnance ve svém důsledku povede až k neplnění jeho pracovních povinností. Každý zaměstnanec je zejména povinen pracovat řádně podle svých sil, znalostí a schopností, plnit pokyny nadřízených a dodržovat právní předpisy vztahující se k práci jimi vykonávané. Důsledkem neplnění pracovních povinností může být ukončení pracovního poměru. To je krajní možností nastalé situace popsané ve Vašem dotazu.

S pozdravem

Matzner Legal

 

Odpovědět na dotaz