Právní poradna logo

Původní majitel vozu mně jako kupujícímu odmítá zaslat plnou moc

Datum:21. 08. 2024 v 15:11
Poslední aktivita:04. 09. 2024 v 08:31
Zhlédnuto:310x
0

Dobrý den, též položím dotaz.

Na začátku měsíce srpna jsem koupil vůz na standardní kupní smlouvu, která byla napsána na člověka shodným s majitelem ve VTP s tím, že plná moc mi bude zaslána (nákup proběhl o víkendu). Po 14ti dnech čekání plná moc stále nedorazila (poštou, údajně zaslaná jako standardní psaní, ne doporučeně). A já se dozvěděl, že člověk, od kterého jsem auto koupil, nebyl původní majitel vozu. Původního majitele se mi podařilo dohledat a kontaktovat. Následně mi řekl, že auto prodal už cca před rokem a od té doby ho nikdo nepřepsal. Dále pokračoval s tím, že mi plnou moc zašle pouze v případě, že mu zaplatím 5 000 Kč, jinak že mám smůlu (k tomu připojil lži o tom, jak má vystavené nové spz a doklady, které jsou v depozitu). Podle informací od PČR jsou doklady i spz standardně platné.

Dnes ráno jsem vyrazil na úřad, abych, jak mi ukládá zákon, zahájil proces přepisu vozidla... V tomto případě bez součinnosti s prodávajícím. Úřad zahájí správní řízení, ke kterému když se původní majitel nevyjádří, bude řízení ukončeno a budu muset celou situaci řešit soudně. Vedoucí odboru dopravy mi poté poskytl stejnou informaci. Nicméně v článku na vašich stránkách jsem dohledal, že v takovém případě by mělo dojít k přepisu na mé jméno... Jak to tedy správně podle zákona je?

Ještě doplním, že veškeré doklady od vozu mám já (aktuálně je má referentka z registru vozidel).

Moc děkuji za radu. S pozdravem, Černý

Odpovědi (1)

0

Dobrý den pane Černý,

zákonnou povinnost k podání žádosti o zápis změny vlastníka silničního vozidla má jak dosavadní vlastník, tak původní vlastník ve lhůtě do 10 pracovních dnů ode dne převodu vlastnického práva k silničnímu vozidlu podle § 8 odst. 1 písm. a) a odst. 2 písm. a) podle zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZPPV“). Jelikož původní vlastník nesplnil tuto povinnost již tím, že nepodal žádost o zápis změny vlastníka silničního vozidla na osobu, se kterou jste Vy uzavřel kupní smlouvu, dopouští se přestupku podle § 83 odst. 1 písm. b) ZPPV, za který mu hrozí uložení pokuty do výše 50.000,- Kč podle § 83 odst. 2 písm. c) ZPPV. Tato povinnost však dopadá i na osobu prodávající, se kterou jste uzavřel kupní smlouvu.

Váš postup shledáváme v souladu se ZPPV, když jste podal žádost o zápis změny vlastníka silničního vozidla podle § 8a odst. 1 ZPPV, jelikož původní vlastník a zřejmě ani prodávající Vám nehodlají poskytnout součinnost (jinými slovy, nelze podat společnou žádost dosavadního a nového vlastníka silničního vozidla, kterou ZPPV předvídá). V této souvislosti zmiňujeme, že ve smyslu § 8a odst. 2 ZPPV je projednání Vaší žádosti u správního úřadu spojeno s předložením povinných příloh (včetně evidenční kontroly vozidla, pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, kupní smlouvy). Pro úplnost dodáváme, že dosavadní vlastník silničního vozidla nemá zákonnou povinnost udělit Vám plnou moc s předmětným rozsahem, i když ze ZPPV je zřejmé, že se jedná toliko o možnost, jak postupovat při zápisu změny v registru vozidel.

Zákonodárce požaduje, aby údaj o „vlastníku silničního vozidla“ v registru silničních vozidel odpovídal skutečnému stavu. Proto o podání Vaší žádosti by měl příslušný správní orgán bez zbytečného odkladu vyrozumět dosavadního vlastníka, který žádost nepodal a umožnit mu k žádosti se vyjádřit. Ve Vašem případě bude zřejmě vyzván i prodávající, od kterého jste vozidlo koupil. Správní orgán musí mít mimo jiné za prokázané, že došlo k převodu vlastnického práva k silničnímu vozidlu. V případě, že se dosavadní vlastník, příp. prodávající k žádosti nevyjádří, měl by správní orgán při svém posouzení vycházet ze spisového materiálu, a jestliže Vaše žádost spolu s přílohami bude bezvadná a správní orgán osvědčí zejména splnění podmínek ve smyslu § 6 ZPPV, měl by správní orgán učinit zjištěný skutkový stav o tom, že došlo k převodu vlastnického práva. V případě, že bude ze strany dosavadního vlastníka, příp. kupujícího reagováno, je povinností správního orgánu se s jejich vyjádřením vypořádat a posoudit, zda došlo k převodu vlastnického práva. Jestliže výsledkem správního řízení vyjde najevo, že správní orgán má za prokázané, že došlo ke změně vlastníka silničního vozidla na základě převodu vlastnického práva k vozidlu je povinností správního orgánu uvést údaj o „vlastníku silničního vozidla“ v registru silničních vozidel do souladu se skutečností. Tedy namísto dosavadního vlastníka silničního vozidla uvést vlastníka nového, a to neprodleně. Tento postup správního orgánu je zcela v souladu s § 10 odst. 1 ZPPV, jsou-li splněny mimo jiné zákonné podmínky dle ZPPV. Ostatně, tento výklad je zastáván aktuálně i judikaturou, na kterou Vás tímto v detailu odkazujeme, např. na rozhodnutí Krajského soudu v Praze, č.j. 54 A 13/2020-34, dostupné např. v informačním systému beck-online.

Pouze na základě Vašich tvrzení uvedených v dotazu nejsme schopni bez znalosti obsahu příslušných listin a dalších rozhodných skutečností předjímat postup správního orgánu. Máme však za to, že správní úřad nepostupuje v souladu se zákonem, když Vám sdělil, že pokud se původní vlastník silničního vozidla nevyjádří, bude řízení o Vaší žádosti zastaveno, bez toho, aniž by se dotyčný správní úřad seznámil se spisovým materiálem a zjistil stav věci, o němž nejsou důvodné pochybnosti.

Závěrem si dovolujeme upozornit, že detailnější právní analýzu lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti Vašeho případu a faktického stavu věci, jakož i označených důkazů, vztahujících se k Vašemu případu.

Marie Gallistlová, advokátka

Vojtěch Vojíř, paralegal

DELTA legal, advokátní kancelář s.r.o. - https://deltalegal.cz

Odpovědět na dotaz