Dobrý den,
děkujeme, že jste se na nás obrátil s Vaším dotazem.
Za určitých podmínek platí, že Vaše hrubá mzda může být nižší než mzda sjednaná v pracovní smlouvě nebo mzda určená mzdovým výměrem.
V souladu se zákonem č. 262/2006 Sb., zákoníkem práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“), se čerpání dovolené považuje za výkon práce, za který Vám v souladu s ustanovením § 222 zákoníku práce náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku (100 %). Váš průměrný výdělek se vypočte dle pravidel ustanovení § 351 a násl. zákoníku práce, a to na základě tzv. rozhodného období, jímž bývá typicky přechozí kalendářní čtvrtletí.
V obecné rovině tedy platí, že průměrný výdělek nemusí být roven sjednané mzdě, a tedy může být vyšší nebo i nižší. Výše průměrného výdělku zaměstnance může odrážet například existenci překážek na straně zaměstnavatele/zaměstnance, srážky ze mzdy, apod. Současně je nezbytné zohlednit, zdali se Vaše sjednaná mzda neskládá též z flexibilní variabilní složky, kterou Vám zaměstnavatel nemusel v tomto měsíci přiznat.
Z Vámi popsaných skutečností nám však není zřejmé, z jakého důvodu Vám byla vyplacena nižší než sjednaná mzda.
Pakliže s výší vyplacené mzdy nesouhlasíte, doporučujeme, abyste nahlédl do písemného dokladu o vyúčtování mzdy, který je Vám zaměstnavatel povinen vydat v souladu s ustanovením § 142 odst. 5 zákoníku práce, případně též do dokladů, na jejichž základě byla mzda vypočtena.
V případě jakýchkoli dalších dotazů se neváhejte na náš pracovněprávní tým kdykoli obrátit, rádi Vám pomůžeme.
S pozdravem,
Mgr. Kateřina Vyšínová,
advokátní koncipientka
vysinova@plegal.cz
PEYTON legal