Dobrý den,
podle povahy výroku odvolacího soudu se domníváme, že Vámi požadovaná „nová škoda“ má v daném soudním řízení povahu náhrady za ztrátu na výdělku dle § 271b zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, která ve Vašem případě vznikla v důsledku nemocí z povolání. Dále ze znění dotazu dovozujeme ukončení Vašeho pracovního poměru u zaměstnavatele, po kterém požadujete náhradu za ztrátu na výdělku.
Vzhledem k tomu, že neznáme podrobnosti Vašeho případu, nemůžeme Vám navrhnout konkrétní důkazní prostředky, které by pro Vás v daném případě byly nejvýhodnější. Pokusíme se Vám však situaci objasnit a navrhnout rámec důkazních prostředků, které by pro Váš případ mohly být relevantní.
Z ustálené judikatury vyplývá, že pro přiznání náhrady za ztrátu na výdělku musíte prokázat, že nebýt nemoci z povolání, byla byste nadále zaměstnána, nebo dle okolností by bylo možné Vaše další zaměstnání alespoň předpokládat.
Při určení výše náhrady za ztrátu na výdělku hraje klíčovou roli ukončení Vašeho pracovního poměru u zaměstnavatele, po kterém náhradu požadujete. Toto ukončení znamená, že nemůžete výši svého hypotetického příjmu, dosahovaného v případě dalšího zaměstnávání, odvozovat od příjmů vycházejících z dosavadního zaměstnávání. Musíte tedy doložit příjmy, kterých byste prokazatelně dosáhla při dalším zaměstnávání u nového zaměstnavatele. V této věci tedy doporučujeme předložit všechny záznamy, které dokazují potenciální výši příjmu v daném roce a na dané pozici, kterou byste vykonávala, nebýt nemoci z povolání. V této věci tedy doporučujeme předložit jakékoli záznamy, které prokazují, že jste měla zájem o další zaměstnání. V tomto případě nehraje roli, zda by se jednalo o zaměstnání u dosavadního nebo zcela nového zaměstnavatele. V úvahu připadá např. životopis, který zaměstnanec používal k získání zaměstnání a obsahuje Vaše profesní zkušenosti, pracovní inzeráty z doby nemoci z povolání, znalecký posudek z oboru ekonomie, který určí obvyklou výši mzdy na určité pozici, v určitém místě a čase, písemné důkazy o hledání nového zaměstnání atp. Výčet důkazních prostředků není nijak omezen a § 125 zákona č. 99/1963, Sb. občanský soudní řád, považuje za důkaz všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci.
Pokud se týká Vašeho důkazu k aplikovatelné judikatuře, je třeba vzít na vědomí, že judikaturu je vždy třeba vyhledávat tak, aby soudem řešený případ co nejlépe korespondoval s Vaším skutkovým stavem. Proto bez konkrétní znalosti tohoto skutkového stavu je složité jakoukoli judikaturu doporučit. Obecně ke ztrátě na výdělku můžeme uvést judikáty Nejvyšší soudu NS 21 Cdo 3299/2011, 21 Cdo 1392/2019, 21 Cdo 2341/2019, 21 Cdo 1522/2019 nebo 21 Cdo 796/2014.
S přáním hezkého dne
Accace Legal s.r.o., advokátní kancelář
https://accace.cz/