Právní poradna logo

Dohoda o práci na dálku

Datum:17. 10. 2024 v 08:27
Poslední aktivita:31. 10. 2024 v 17:27
Zhlédnuto:274x
0

Dobrý den,

potřebovala bych poradit s Dohodou o práci na dálku.

Státní zaměstnanec ve školství má pracovní poměr na dobu určitou/neurčitou. Pokud bude vykonávat práci z domova, je nutné s ním sepsat Dohodu o práci na dálku (smlouvu přikládám do přílohy)?

Jak je to prosím s náhradou nákladů v bodě 2.1.

2.1. Pokud zaměstnanci v souvislosti s výkonem práce na dálku vzniknou zvýšené náklady (zejména opotřebení vlastních věcí, spotřebovávaná elektrická energie, náklady na topení), tyto zvýšené náklady bude zaměstnavatel zaměstnanci hradit na základě a ve výši dle zaměstnancem doložených podkladů (např. doklad o spotřebě elektrické energie před prací na dálku a během období práce na dálku). Částka za zvýšené náklady bude vyplácena za příslušný kalendářní měsíc společně se mzdou. V případě, že zaměstnanci skončí režim práce na dálku, pozbývá zaměstnanec nárok na tuto částku. /NEBO/

Zaměstnavatel a zaměstnanec se dohodli, že pokud zaměstnanec vykonává práci na dálku, nepřísluší mu náhrada jakýchkoliv nákladů souvisejících s prací na dálku. /NEBO/

Zaměstnanci v souvislosti s výkonem práce na dálku náleží paušální částka ve výši [BUDE DOPLNĚNO] Kč /NEBO/ ve výši stanovené vyhláškou Ministerstva práce a sociálních věcí, a to za každou započatou hodinu práce. Částka za zvýšené náklady bude vyplácena za příslušný kalendářní měsíc společně se mzdou. V případě, že zaměstnanci skončí režim práce na dálku, pozbývá zaměstnanec nárok na tuto částku?

Má tedy zaměstnavatel povinnost vždy hradit zaměstnanci paušální částku nebo se může se zaměstnancem předem písemně dohodnout, že pokud zaměstnanec vykonává práci na dálku, nepřísluší mu náhrada jakýchkoliv nákladů nebo jejich část? A další dotaz, musí být toto ujednání i ve vnitřní směrnici školy? Jak správně tyto části formulovat, jak v dohodě, tak ve vnitřní směrnici?

https://next.codexis.cz/vzory/VS2515

Děkuji za Vaši odpověď,

Dominiková

Odpovědi (1)

0

Dobrý den,

Bohužel se nám nepodařilo otevřít přílohu, kterou zmiňujete (smlouva o práci na dálku), nicméně i tak máme od Vás dostatek informací ke zodpovězení dotazu.

Výkon práce na dálku (z domova) je skutečně možný jen na základě písemné dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem (resp. bez této dohody může jít jen o práci na dálku jednostranně nařízenou zaměstnavatelem, což je ale možné jen v zákonem předvídaných mimořádných situacích). Písemnou dohodu o výkonu práce na dálku je třeba uzavřít i v případech, kdy zaměstnanec pracuje z domova i jen v omezeném rozsahu (např. jeden den v týdnu) nebo nepravidelně. Za neuzavření této dohody hrozí zaměstnavateli pokuta až do výše 300 000 Kč.

Zákonem není stanoveno, co má dohoda o práci na dálku povinně obsahovat. Určitě je ale vhodné upravit v ní např. rozsah práce z domova, způsob, jakým zaměstnanec bude komunikovat se zaměstnavatelem a spolupracovníky, evidenci pracovní doby, způsob náhrady nákladů, zajištění bezpečnosti práce při práci na dálku apod.

Pokud jde o náhradu nákladů, zákon umožňuje několik variant:

a) Náhrada skutečných nákladů – zaměstnanci budou proplaceny skutečné náklady, které mu v souvislosti s výkonem práce na dálku vzniknou a které zaměstnavateli doloží.

b) Náhrada nákladů paušální částkou – zaměstnanci budou za každou započatou hodinu práce na dálku hrazeny náklady ve výši stanovené paušální částkou (pro rok 2024 jde o částku ve výši 4,50 Kč / hodinu). Náhrada nákladů paušální částkou je možná, pokud tento způsob náhrady nákladů byl se zaměstnancem písemně sjednán nebo stanoven vnitřním předpisem zaměstnavatele. Na rozdíl od zaměstnavatelů v soukromém sektoru nemají „státní“ zaměstnavatelé možnost poskytnout zaměstnancům paušální částku vyšší.

c) Náhrada nákladů zaměstnanci nenáleží, pokud si to zaměstnanec se zaměstnavatelem předem písemně sjednají. Toto ujednání je tedy vhodné dát přímo do dohody o práci na dálku, ve Vašem dotazu jde o druhou možnost (Zaměstnavatel a zaměstnanec se dohodli, že pokud zaměstnanec vykonává práci na dálku, nepřísluší mu náhrada jakýchkoliv nákladů souvisejících s prací na dálku). Skutečnost, že náhrada nákladů zaměstnanci nenáleží, je opravdu potřeba sjednat, nikoli jen jednostranně stanovit vnitřním předpisem zaměstnavatele.

Pokud dohoda o práci na dálku žádné ujednání o náhradě nákladů neobsahuje a neexistuje jiné ujednání o náhradě nákladů ani vnitřní směrnice, která by náhradu nákladů upravovala (např. stanovila náhradu nákladů paušální částkou), pak by zaměstnanci příslušela náhrada dle písm. a), tj. náhrada skutečných nákladů, které zaměstnavateli prokáže.

Zaměstnavatel nemá povinnost vydat vnitřní předpis upravující práci na dálku nebo náhradu souvisejících nákladů. Je tedy na zaměstnavateli, jestli vedle uzavíraných dohod upraví některé povinnosti související s výkonem práce z domova vnitřním předpisem. V případě rozporu mezi dohodou o práci na dálku a vnitřním předpisem však budou mít přednost ujednání obsažená v dohodě.

Michal Zahradník, advokát

Dana Provázková, advokátní koncipientka

DELTA legal, advokátní kancelář s.r.o. - https://deltalegal.cz

Odpovědět na dotaz