Právní poradna logo

Alimenty

Datum:20. 01. 2025 v 07:26
Poslední aktivita:09. 02. 2025 v 13:58
Zhlédnuto:359x
0

Dobrý den, s manželkou žijeme 5 měsíců odděleně. Zatím vše bez soudu. Máme dvě děti 7,5 a 13,5 roků. Děti žijí s matkou, kde mají i trvalé bydliště. Po dohodě jí platím z výplaty 43000,- hrubého 11000,- na oba kluky. Nyní se starší syn rozhodl, že s matkou žít nechce a že by chtěl bydlet se mnou. Manželka má výplatu 67000,- hrubého (děti má psané na sebe). Domnívám se, že by nyní měla něco platit na kluka manželka mně. Mám dva dotazy.

1. Měla by nyní manželka, vzhledem k výši jejího platu, platit výživné na kluka u mě? Popř. cca kolik? To vše za předpokladu, že u manželky nebude ani jeden den v měsíci a já budu platit veškeré výdaje spojené se starším synem a manželka s mladším synem, který zůstane u ní.

2. Dělám na směny. Lze soudně napadnout, kdyby byl sám přes noc doma? Kluk je inteligentní, samostatný, zná zásady bezpečnosti a je mu 13,5 roku.

Děkuji za odpovědi.

Mirek

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Akceptovaná odpověď
0

Vážený pane Neumane,

děkujeme za Váš dotaz. Protože jste poměry k nezletilým dětem zatím neřešili soudně, doporučili bychom Vám se nejprve s manželkou pokusit dohodnout. Výživné by mělo být určováno dle potřeb dítěte a možností rodičů, tudíž pokud by syn bydlel s Vámi, a tedy by byla na Vás každodenní starost a péče o syna, manželka by měla Výživné platit Vám. Vzhledem k finančním možnostem Vaší manželky by se výživné mohlo pohybovat v rozmezí 8.000,-Kč – 10.700,-Kč měsíčně, pokud máte s manželkou obdobné výdaje na živobytí (bydlení, energie, doprava, atp.) Naopak Vy byste nadále platil výživné na mladšího syna, který zůstane u matky. Pokud by na toto řešení manželka přistoupila a došlo by ke vzájemné dohodě ohledně částek, které si budete navzájem posílat jako výživné pro nezletilé syny, i ohledně toho, co zmiňujete ve své druhé otázce, doporučili bychom tuto Vaši dohodu sepsat a oběma stranami podepsat. Pokud by manželka s řešením touto cestou nesouhlasila anebo byste nedokázali nalézt shodu, nezbyde Vám, než věc vyřešit cestou soudní. V případě, že se rozhodnote rozvést, stejně bude nutné, aby soud případnou dohodou u úpravě poměrů k nezletilým dětem schválil.

Pokud se zaměříme na Vaši druhou otázku, děti ve věku Vašeho staršího syna bývají samostatné a schopné se o sebe postarat. Zákon nestanovuje konkrétní hranici, odkdy můžete nechat dítě bez dozoru. Jako rodič jste ale povinen o dítě pečovat. Pokud tedy necháte syna samotného, nesete za něj plnou odpovědnost. A tak když se mu po dobu Vaší nepřítomnosti něco stane nebo něco vyvede, zákon je v tomto směru nemilosrdný – veškerá odpovědnost jde za Vámi.

S pozdravem

Matzner & Vítek

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
 
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.