Právní poradna logo

Agresivní pes v obci - majitel nespolupracuje

Datum:05. 11. 2024 v 12:13
Poslední aktivita:11. 11. 2024 v 09:29
Zhlédnuto:190x
0

Jak má obec postupovat v případě agresivního psa, který ohrožuje občany, a došlo již několikrát k napadení občana nebo jiného psa pokousáním? Majitel má stále psa na "volno", nemá ho zajištěného v kotci. Občané z okolí se již několikrát snažili řešit problém s majitelem domluvou, pořídili mu z vlastních peněz vodítko s prosbou, aby ho při venčení vedl v obci na vodítku, ale marně. Majitelem je paní ve věku 70 let, sportovní, v dobré kondici.

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Vlastník zvířete musí dodržovat nejenom povinnosti, které jsou s chovem zvířete spojeny, ale nese i odpovědnost za případné škody, které jsou zvířetem způsobeny, a to jak v občanskoprávní, správněprávní, ale i trestněprávní rovině.

Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, v § 2933 a násl. ukládá vlastníkovi zvířete nebo osobě, které bylo svěřeno, povinnost nahradit způsobenou škodu. Škodu lze vymáhat v občanskoprávním řízení u soudu.

Zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání (dále jen „zákon na ochranu zvířat“), ve znění pozdějších předpisů, v § 13 odst. 1 mimo jiné ukládá vlastníkovi zvířat v zájmovém chovu povinnost učinit opatření proti úniku zvířat. Pokud vlastník psa neučiní dostatečná opatření proti jeho úniku, pes unikne mimo sféru ovladatelnosti svého vlastníka a následně zraní, nebo dokonce usmrtí jiné zvíře, pak vlastník psa odpovídá nejen za porušení povinnosti podle § 13 odst. 1 zákona na ochranu zvířat proti týrání, ale i za nedodržení zákazu týrání zvířat podle § 27 odst. 2 písm. a) zákona na ochranu zvířat proti týrání. Za spáchání tohoto přestupku lze uložit pokutu až do výše 1.000.000 Kč.

Obce často přijímají obecně závazné vyhlášky, které stanovují pravidla pro pohyb psů na veřejných prostranstvích, zejména vymezují oblasti, kde musí být pes na vodítku. Vlastník psa pak může spáchat přestupek tím, že tato pravidla nedodrží a dle § 4 odst. 3 a 4 zákona č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o některých přestupcích“) lze za tento přestupek uložit pachateli pokutu až do 100.000 Kč a omezující opatření.

Vlastník psa se může také dopustit dalších přestupků dle zákona o některých přestupcích. Například dle § 5 odst. 1 písm. d), rušení nočního klidu hlasitým štěkáním, dle § 5 odst. 1 písm. f), pokud pes znečistí veřejné prostranství a vlastník nesplní povinnost veřejné prostranství uklidit nebo dle § 7 odst. 1 písm. b), pokud dojde k ublížení na zdraví. Zde připadá v úvahu jednak úmyslné zavinění vlastníka psa, kdyby cíleně poštval psa k útoku na jinou osobu, ale i zavinění nedbalostní, pokud by pes mimo sféru ovladatelnosti svého vlastníka zaútočil. Posledním přestupkem v režimu zákona o některých přestupcích, při jehož spáchání může určitým způsobem figurovat pes, je přestupek dle § 7 odst. 1 písm. c) bodu 1., pokud by majitel psa vyhrožoval jinému útokem psa. Za všechny tyto přestupky lze pachateli uložit sankce ve formě pokuty a omezujících opatření.

Pouze pro úplnost a jako krajní eventualitu upozorňuji ještě na možnost trestního stíhání, pokud by byla naplněna skutková podstata trestného činu dle § 118 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů, tj. pes by byl použit jako zbraň.

Doporučuji, aby obec využila možnosti, které dává zákon o některých přestupcích. K projednání je věcně příslušný obecní úřad s rozšířenou působností, v jehož správním obvodu byl přestupek spáchán, a to i v případě přestupků dle zákona na ochranu zvířat. Mimo to může na místě uložit pokutu policie České republiky nebo strážník obecní policie. Je vhodné přijmout obecně závaznou vyhlášku, která přesně vymezí, kde musí být pes na vodítku a usnadní dokazování při projednávání přestupku.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.