Právní poradna logo

Závaznost Potvrzení o prodloužení pracovní smlouvy

Datum:30. 08. 2021 v 12:17
Poslední aktivita:01. 09. 2021 v 16:14
Zhlédnuto:4393x
0

Dobrý den, chtěl jsem se Vás zeptat, zda existuje nějaký postup pro můj případ, ideálně mimo soud. Stala se mi tato situace. Letos v půlce května jsem žádal zaměstnavatele o Potvrzení o prodloužení pracovního poměru pro banku (skrze refinancování hypotéky), kde mě bylo přislíbené od 1.9.2021 prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou. Jenže 12.8. mě bylo oznámeno, že smlouva se mě prodlužovat nebude a mám si začít hledat jinou práci. Podle finanční poradkyně bych v tomto případě mohl mít právo na odstupné nebo výpovědní lhůtu, případně až občansko-právní spor. Ale osobně mě řekla, že si to mám raději ověřit na úřadu práce nebo v právní poradně. Můžete mě případně pomoct či nasměrovat na někoho konkrétního?

Děkuji mnohokrát

S pozdravem Juříček Martin

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Vážený pane Juříčku,

rozumíme Vaší situaci tak, že jste v květnu 2021 zaměstnavatele požádal o vystavení Potvrzení o prodloužení pracovního poměru, kde Vám přislíbil od 1. 9. 2021 prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou. Dne 12. 8. 2021 Vám bylo zaměstnavatelem sděleno, že Váš pracovní poměr nebude prodloužen. Je možné toto Potvrzení poskytnout?

Pokud máte se zaměstnavatelem uzavřen pracovní poměr na dobu určitou, tento pracovní poměr opravdu skončí uplynutím sjednané doby (tj. ke dni, který byl sjednán v pracovní smlouvě). V takovém případě byste neměl nárok na odstupné a neuplatnila by se ani výpovědní doba.

Pokud Vám ze strany zaměstnavatele bylo sděleno, že dojde k prodloužení Vašeho pracovního poměru, lze uvažovat, o možném vzniku předsmluvní odpovědnosti dle § 1729 občanského zákoníku. Předpokladem vzniku předsmluvní odpovědnosti by však bylo, aby jednání mezi Vámi a zaměstnavatelem o prodloužení pracovního poměru dospělo do té fáze, že by se jeho prodloužení jevilo jako vysoce pravděpodobné, přičemž zaměstnavatel by bez spravedlivého důvodu jednání o uzavření smlouvy ukončil. Dovolujeme si upozornit, že by bylo na Vás, abyste v případném soudním sporu prokázal, že k uvedenému skutečně došlo. V případě úspěchu byste mohl mít nárok na náhradu škody, která by odpovídala ztrátě z neuzavřené smlouvy v obdobných případech. Je tudíž důležité znát obsah Potvrzení a případně okolnosti související komunikace mezi Vámi a zaměstnavatelem.

V případě dovození předsmluvní odpovědnosti byste po zaměstnavateli mohl žádat náhradu škody, která Vám prokazatelně vznikla neprodloužením pracovního poměru (např. ušlou mzdu do najití nového zaměstnání apod.).

Vzhledem k tomu, že nemáme bližší informace o délce trvání pracovního poměru, si taktéž dovolujeme uvést, že pracovní poměr na dobu určitou může být sjednán na dobu nepřesahující 3 roky a ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou může být opakován nejvýše dvakrát. Pokud by ve Vašem případě došlo k porušení některé z těchto podmínek a Vy byste písemně zaměstnavateli oznámil, že trváte na tom, aby Vás dále zaměstnával, mohlo by dojít k automatické přeměně Vašeho pracovního poměru na dobu neurčitou. Doporučujeme tedy zkontrolovat si, zda se dané ve Vašem případě neuplatní.

S pozdravem

JUDr. Daniela Chvátalová, advokátní koncipientka – chvatalova@plegal.cz

Mgr. Jakub Málek, partner – malek@plegal.cz

PEYTON legal advokátní kancelář s.r.o.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.