Právní poradna logo

Zaručené platy 2025 - doplatek příspěvková organizace

Datum:20. 12. 2024 v 13:21
Poslední aktivita:10. 01. 2025 v 09:57
Zhlédnuto:1337x
0

Dobrý den,

ráda bych Vás požádala o radu, jak správně postupovat.

Od 1. 1. 2025 dochází k výraznému navýšení minimální mzdy, od které se odvíjí i zaručené platy, nově dle 4 skupin prací.

Chápu tedy správně, že pokud je např. uklízečka zařazena do 3. platové třídy, má ze zákona nárok na zaručený plat ve 2. skupině prací, atd.? Pokud je to tak, hodně zaměstnanců nám podkročí tento zaručený plat, jedná se především o nižší třídy a zaměstnance vysokoškoláky s nízkou praxí.

Jak máme nyní správně postupovat, jako příspěvková organizace?

Já to chápu tak, že pokud v daném měsíci bude mít zaměstnanec nižší hrubou mzdu (tarif + osobní ohodnocení + přípl. za vedení), než je jeho zaručený plat, musíme mu do výplaty přidat mzdovou položkou doplatek do zaručeného platu. V případě, že tento zaměstnanec bude mít v daném měsíci např. odměnu, ta se započítává do hrubé mzdy = složka mzdy za výkon práce a díky tomu bude nad jeho zaručeným platem a nemusíme mu v tomto měsíci plat doplácet? Neměla by být zmínka o tomto postupu v platovém výměru? Nebo v kolektivní smlouvě či směrnici?

Od vedení však vyplynul dotaz – pokud zaměstnanec, který je pod svým zaručeným platem, dostane v daném měsíci odměnu, tak když mu tato odměna pokryje rozdíl mezi jeho hrubou mzdou (bez odměny) a zaručeným platem, není to diskriminační? Neměl by mít nejprve doplatek do zaručeného platu a pak teprve odměnu? Neměli bychom jim ten rozdíl do zaručeného platu nastavit jiným způsobem na pevno?

Děkuji předem za Vaši odpověď.

S pozdravem,

Ilona Jarkovská

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
0

Dobrý den,

děkujeme, že jste se na nás obrátila s Vašimi dotazy k zaručenému platu zaměstnanců příspěvkové organizace. Níže k Vašim jednotlivým dotazům.

Při posuzování zařazení jednotlivých zaměstnanců do příslušných skupin prací pro účely výpočtu minimálního zaručeného platu dle ust. § 112 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“), je nezbytné vycházet z řazení těchto zaměstnanců do jednotlivých platových tříd a jejich následným přiřazením do jednotlivých skupin prací v souladu s ust. § 7 nařízení vlády č. 341/2017 Sb., v platném znění. V souladu s tímto lze tedy konstatovat, že spadá-li zaměstnanec do 3. platové třídy, náleží takovému zaměstnanci zaručený plat v 2. skupině prací, a tedy v souladu s ust. § 112 odst. 2 písm. b) zákoníku práce ve výši 1,2násobku minimální mzdy v daném období.

V případě, že zaměstnanci v daném kalendářním období vznikne za odvedenou práci nárok na plat, který svou výší neodpovídá ani alikvotní výši nároku na plat (minimální mzdu) v závislosti na skutečně odvedené práci, má zaměstnavatel povinnost tento rozdíl dorovnat a doplatit v souladu s ust. § 112 odst. 5 zákoníku práce. Odměny, které jsou vyplaceny v konkrétním měsíci, se zahrnují do hrubého platu a mohou být použity k dosažení nebo překročení zaručeného platu. To znamená, že v případě, kdy zaměstnanci vznikne v daném kalendářním měsíci nárok na odměnu, započítává se tato složka do platu a přesáhne-li tento minimální zaručený plat, nevzniká zaměstnavateli povinnost rozdíl dorovnat, neboť žádný takový rozdíl neexistuje.

Lze jen doporučit, aby byl postup doplácení do nejnižší úrovně zaručeného platu blíže popsán právě ve vnitřním předpisu zaměstnavatele. Rovněž lze doporučit, aby bylo na tento odkázáno i v platovém výměru zaměstnavatele, kdy ovšem tato povinnost ze zákoníku práce explicitně nevyplývá.

K otázce, zdali tento postup nezakládá nerovné zacházení se zaměstnanci, resp. nerovné odměňování, lze v obecné rovině konstatovat, že nikoli, neboť mechanismus dorovnání dosaženého platu do minimální úrovně zaručeného platu vyplývá přímo z právních předpisů, a stejně tak stupnice platových tarifů. Tedy v obecné rovině platí, že je-li odměňování nastaveno rovně před dorovnáním, pak jsou podmínky nastaveny rovně.

V případě jakýchkoli dalších dotazů či potřeby konkrétní právní asistence se neváhejte na nás dále obrátit, rádi Vám poskytneme naše právní služby.

S pozdravem,

Mgr. Kateřina Vyšínová, advokátní koncipientka

vysinova@plegal.cz

Ráchel Kouklíková, právní asistentka

kouklikova@plegal.cz

PEYTON legal

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.