Právní poradna logo

Výpověď ze strany zaměstnavatele a čerpání dovolené

Datum:29. 11. 2023 v 09:29
Poslední aktivita:11. 12. 2023 v 07:53
Zhlédnuto:504x
0

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak postupovat. Zaměstnavatel dal zaměstnanci výpověď pro nadbytečnost - z organizačních důvodů, pracovní pozice se ruší. Výpověď je doručena k 29.11.2023. Od 1.12. tedy začíná běžet výpovědní doba, pracovní poměr skončí k 31.1.2024. Pokud zaměstnavatel zruší pracovní místo k 30.11.2023, bude zaměstnanec ve výpovědní době na překážce na straně zaměstnavatele. Jak v tomto případě postupovat s dovolenou? Většinu dovolené už zaměstnanec vyčerpal v listopadu, zbytek by se mu tedy měl proplatit při skončení pracovního poměru tzn. v lednové výplatě spolu s odstupným? Nebo ji může dočerpat během výpovědní doby i když je na překážce? A bude mu nabíhat dále nárok na dovolenou během té 2 měsíční doby když je na překážce? Což by znamenalo mu ji proplatit v lednové výplatě spolu s odstupným?

Snad jsem popsala srozumitelně, děkuji předem za odpověď a upřesnění.

Ilona Jarkovská

Odpovědi (1)

0

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Pokud pracovní pozice nebude od 1.12. existovat, bude se skutečně jednat o překážku na straně zaměstnavatele.

Zaměstnavatel může zaměstnance převést na jinou práci, pokud je v souladu především s předmětem práce a s místem výkonu práce sjednaném ve smlouvě.

Ať už tak učiní či nikoliv, na dovolenou to nemá žádný vliv. Doba, po kterou zaměstnanec nepracuje pro překážky v práci, se (až na výjimky) považuje za výkon práce, takže zaměstnanci „nabíhá“ nárok na dovolenou.

Pokud se zaměstnanec a zaměstnavatel nedohodnou, nemůže zaměstnavatel čerpání dovolené nařídit, když před tím „poslal“ zaměstnance na dané období na překážky v práci.

Pokud zaměstnance již zaměstnavatel „poslal“ na překážky, a ty budou trvat až do konce pracovního poměru, bude muset zaměstnanci proplatit náhradu mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou. Ta se vyplácí spolu s poslední mzdou nebo platem, v tomto případě tou za leden 2024.

S pozdravem,

Mgr. Radim Šulc

Advokátní koncipient

sulc@plegal.cz

Odpovědět na dotaz