Právní poradna logo

Odpočet úroků z hypotéky

Datum:20. 08. 2024 v 09:23
Poslední aktivita:30. 08. 2024 v 15:11
Zhlédnuto:581x
0

Dobrý den, potřebovala bych aktuální informaci pro odpočet úroků z hypotéky.

Za jakých podmínek lze uplatnit úroky z hypotéky? Jedná se mi o několik případů.

1. Musím být majitelem nemovitosti a musím mít trvalý pobyt u dané nemovitosti, abych mohla úroky z hypotéky odečíst?

2. Mám trvalý pobyt u nemovitosti, ale nejsem majitelem nemovitosti. Můžu i v tomto případě úroky odečíst?

3. Pokud jsme manželé, máme hypotéku na dům, lze dům darovat v průběhu splácení? A pokud ano, za jakých podmínek? A lze i nadále úroky uplatňovat? Pokud ano, za jakých podmínek?

4. Pokud jsem majitelem nemovitosti, kterou pronajímám, můžu uplatnit úroky z hypotéky?

5. Jsem majitelem 1/2 nemovitosti, lze i zde uplatnit úroky z hypotéky? Potřebuji souhlas majitele druhé poloviny nemovitosti k tomu, abych si mohla vyřídit hypotéku?

Děkuji

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Podmínky pro uplatnění úroků z hypotečního úvěru jako nezdanitelné části základu daně jsou uvedeny především v § 15 odst. 3 a 4 ZDP.

Ad 1.

Co se týká vlastnictví nemovitosti, záleží na tom, na co přesně byla hypotéka čerpána (výstavba či koupě bytu či domu, rekonstrukce bytu či domu, koupě pozemku atd. – viz § 4b odst. 1 ZDP), např. pokud je čerpána na pořízení bytu (domu), je jednou z podmínek pro uplatnění úroků jako nezdanitelné části základu daně i vlastnictví předmětu bytové potřeby. Pokud je úvěr (zpravidla ne hypotéka ale třeba úvěr ze stavebka) čerpán pouze na rekonstrukci pronajímaného bytu či domu (údržba a změna stavby bytového domu, rodinného domu, bytu v nájmu nebo v užívání nebo jednotky), vlastnictví nutné není. Podobně např. při pořízení družstevního bytu (vlastníkem je bytové družstvo).

Co se týká trvalého pobytu u dané nemovitosti, odkazuji na ustanovení § 15 odst. 3 a 4 ZDP, předmět bytové potřeby uvedený není třeba využívat pouze k vlastnímu trvalému bydlení, úroky z hypotéky lze uplatnit i při čerpání úvěru na trvalé bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů. Není přitom důležitý formální trvalý pobyt uvedený v občanském průkaze, ale skutečné trvalé bydlení.

Ad 2.

Jak již bylo uvedeno, záleží na tom, na co přesně byla hypotéka čerpána. Pokud byla čerpána na pořízení bytu či domu pro vlastní bydlení, je jednou z podmínek pro uplatnění úroků jako nezdanitelné části základu daně i vlastnictví předmětu bytové potřeby. Pokud by se ale jednalo o úvěr čerpaný na rekonstrukci pronajatého bytu či domu, či družstevního bytu, vlastnictví nutné není. V ustanoveních § 15 odst. 3 a 4 resp. § 4b odst. 1 ZDP je popsáno čerpání úvěru i na další předměty bytové potřeby.

Ad 3.

Na otázku týkající se darování nemovitosti si netroufám odpovídat, záleží jak tuto situaci upravuje úvěrová smlouva mezi finanční institucí a dlužníkem. Určitě to nějak realizovatelné je, bude pak třeba řešit tu hypotéku, tj. zda dárce bude pokračovat v jejím splácení, či bude jednorázově splacena, či převedena na obdarovaného apod. Od toho se pak bude odvíjet i možnost uplatnění úroků jako nezdanitelné části základu daně, tj. zda se bude převádět i ta hypotéka, příp. v jaké míře příbuznosti vůči plátci hypotéky bude ten obdarovaný atd.

Ad 4.

Pokud je hypotéka čerpána na tuto pronajímanou nemovitost, nejsou u ní pravděpodobně splněny podmínky pro uplatnění úroků z hypotečního úvěru jako nezdanitelné části základu daně, mj. financování bytové potřeby vlastní či v zákoně definovaných nejbližších příbuzných (nemovitost využívána k činnosti, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti, a nebo k nájmu). Tyto úroky je však možné uplatnit jako výdaj k zajištění příjmů z nájmů (příjem dle § 9 ZDP).

Ad 5.

Pokud budou splněny podmínky uvedené v § 15 odst. 3 a 4 ZDP lze úroky uplatnit (trvalé bydlení vlastní či blízkého příbuzného atd.). Zda je nutný souhlas majitele druhé poloviny nemovitosti k vyřízení hypotéky záleží na podmínkách hypoteční banky, pro účely uplatnění úroků to nutné není.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.