Právní poradna logo

Krácení základního platu a příplatků při mínusových hodinách na konci měsíce.

Datum:19. 01. 2025 v 13:07
Poslední aktivita:24. 01. 2025 v 15:42
Zhlédnuto:262x
0

Dobrý den,

rád bych se zeptal na situaci ohledně krácení základního platu a příplatků, pokud se zaměstnanec dostane na konci měsíce v odpracovaných hodinách do mínusu. Jedná se o zaměstnance pobírající měsíční plat a dále příplatky (osobní, směnný), mající nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu v dvousměnném nepřetržitém zdravotním provozu. Vyrovnávací období je 52 týdnů z důvodu toho, že máme odborovou organizaci. Pro každého zaměstnance je vyhotoven dlouhodobý plán na rok (vyrovnávací období) s tím, že je vždy naplánován se saldem nula.

Při plánování a optimálním obsazení směn v průběhu roku se stává, že jsou někteří zaměstnanci na konci měsíce s odpracovanými hodinami v mínusu nebo v plusu. Samozřejmě další měsíc to je jinak nebo opačně. Nicméně se vedoucí vždy snaží držet dlouhodobého plánu a toho, že na konci vyrovnávacího období by měla být nula. Vedoucí se snaží, aby rozdíl v hodinách na konci měsíce (ať už kladný nebo záporný) nebyl větší než délka jedné směny - 11,5 hod. Nicméně se občas stane, že i tento limit může nebo z důvodu zajištění provozu musí být překročen.

Vzhledem k dotazům těchto zaměstnanců bych si rád ověřil, zda v případě, když je zaměstnanec ve výše uvedeném provozu na konci měsíce s odpracovanými hodinami v mínusu (např. 11 hodin) a v daném měsíci neměl omluvenou nepřítomnost (např. dovolenou, lékaře apod.), dochází či nedochází ke krácení základní platové položky (měsíční plat, osobní příplatek, příplatek za směnnost) v poměru k neodpracovaným hodinám. Rád bych tak těmto zaměstnancům odpověděl, zda při tomto systému přicházejí o peníze.

Děkuji za odpověď.

S pozdravem

Ing. Jakub Matuška, náměstek PNMO

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Z dotazu jsem vyrozuměl, že zaměstnanci pracují v nepřetržitém pracovním režimu (jde o nepřetržitý provoz zajišťovaný dvěma směnami), pracovní doba je jim rozvržena nerovnoměrně a v souladu s ustanovením § 78 odst. 1 písm. m) zákoníku práce bylo mezi zaměstnavatelem a odborovou organizací sjednáno pro tento účel v kolektivní smlouvě vyrovnávací období v délce 52 týdny. Znamená to, že za takto dlouhé období musí činit týdenní pracovní doba zaměstnance v průměru 37,5 hodiny a zaměstnavatel rozvrhuje zaměstnancům směny tak, aby za uvedené období odpracovali celkem 1.950 hodin (52 x 37,5 hodiny). Na tento počet hodin je zpracován tzv. dlouhodobý plán neboli rozvrh pracovní doby na vyrovnávací období v délce 52 týdnů.

Předpokládám, že s ohledem na povahu provozu zaměstnavatele dochází měsíc co měsíc ke změnám výše uvedeného dlouhodobého plánu, a to prostřednictvím tzv. měsíčního plánu. Ten představuje standardní změnu rozvrhu pracovní doby za podmínek obsažených v ustanovení § 84 zákoníku práce, podle něho zaměstnanec v daném měsíci pracuje a podle něho by se měla posuzovat též jeho dovolená nebo překážky v práci. Je logické, že počet hodin rozvržených zaměstnavatelem v měsíčním plánu se bude lišit od toho, co bylo původně rozvrženo do dlouhodobého plánu. To je ale věcí zaměstnavatele, aby si tyto „plusy a mínusy“ pohlídal a zajistil, že na konci vyrovnávacího období bude počet rozvržených (odpracovaných) hodin roven tomu, co odpovídá za týden v průměru týdenní pracovní době zaměstnance (viz výše).

Měsíčního platu se zaměstnanci dostává za to, že v daném kalendářním měsíci odpracoval hodiny rozvržené mu zaměstnavatelem. Při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby je pochopitelné, že stejný plat bude zaměstnanci v každém měsíci příslušet za jiný počet takto odvedených hodin. Ve výši měsíčního platu zaměstnance se přitom nemůže nijak projevit to, že zaměstnavatel v některém z kalendářních měsíců spadajících do vyrovnávacího období rozvrhne zaměstnanci v měsíčním plánu podstatně méně hodin, než bylo původně uvedeno v plánu dlouhodobém, a že tento rozdíl je větší než délka směny 11,5 hodiny. Platí to samozřejmě i naopak. Od toho existuje vyrovnávací období a od toho je plat měsíční, aby se tyto rozdíly smazaly do konce vyrovnávacího období.

Podtrženo sečteno, k nějakému „krácení“ platu není v daném případě žádný důvod, zaměstnanec odpracoval to, co podle rozhodnutí zaměstnavatele promítnutého v měsíčním plánu odpracovat měl.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.