JAK SPRÁVNĚ SEZNÁMIT ZAMĚSTNANCE S POKYNY K BOZP
JAK SPRÁVNĚ SEZNÁMIT ZAMĚSTNANCE S POKYNY K BOZP
Recentní judikatura Nejvyššího soudu, která směřuje na problematiku formy seznámení zaměstnance s pokyny BOZP poskytla konkrétnější „návod“, jak na to.
Obsahem řešeného sporu se stal pracovní úraz zaměstnance způsobený při výměně vadně zasunuté baterie ve stroji. Jedním z hlavních argumentů zaměstnance bylo nedostatečné bezpečnostní školení při správě takového stroje, konkrétně, že zaměstnanci nebyli seznámeni s možností vzniku této konkrétní situace.
Nejvyšší soud vyslovil názor, že není v možnostech zaměstnavatele proškolit zaměstnance na veškeré možné nebezpečné situace, které by při práci mohly vzniknout, ať už z důvodu nemožnosti tyto vůbec předpokládat nebo z důvodu velkého množství rizik spojených s takovým provozem.
Dle Nejvyššího soudu je však důležité, aby byl zaměstnanec poučen takovým způsobem, že
- dokáže předejít poškození svého zdraví – při každodenním fungování i při mimořádných situacích
- má představu o možných rizicích spojených s výkonem takové práce.
V takovém případě lze dovodit, že za předpokladu vzniku kolize je zaměstnanec na základě poskytnutých pokynů schopen vyhodnotit, jakým způsobem má případně postupovat, aby nedošlo k poškození zdraví.
O řádném seznámení však rozhodně nelze hovořit v případě, kdy zaměstnavatel dá pouze zaměstnanci k prostudování bezpečnostní předpisy, a to ani za situace, že zaměstnanec podpisem takové seznámení potvrdí.
Prosím o váš názor, jak správně seznámit zaměstnance - co je tedy dostatečné. Doteď jsem se domnívala, že podpis zaměstnance, že byl seznámen a rozumí a bude dodržovat, je dostatečný (byť si dokument přečetl spolu s možností se nadřízeného doptat v případě nejasnosti).
Je tedy dostatečný systém školení.
Vstupní školení BOZP v učebně - prezenční a seznámení s BOZP (práva a povinnosti zaměstnavatele a zaměstnanců + rizika napříč pracovišti společnosti (pohyb po komunikacích a na pracovišti, manipulace s břemeny, rizika způsobená materiály ...)
Vstupní zaškolení na pracovišti (kde je lékárnička, HP, únikové cesty apod - praktické věci)
Konkrétní, detailní rizika a opatření daného pracoviště, kde pracuje v elektronické podobě - podepsané zaměstnancem. (tyto můžeme doplnit prezenční školení v učebně s přímým dotazováním)
Následně periodická školení BOZP on line - zakončená testem.
Ostatní pracovní postupy v elektronické podobě, podepsané zaměstnancem.
děkuji