Právní poradna logo

Čerpání prostředků z FKSP

Datum:22. 03. 2023 v 10:10
Poslední aktivita:29. 03. 2023 v 11:40
Zhlédnuto:2515x
0

Dobrý den,

rád bych se zeptal, zda podle vyhlášky č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb a vyhlášky č. 357/2019 Sb. můžeme podle paragrafu 4 bod 7 zakoupit zaměstnancům tištěné knihy a jak je poté registrovat/účetně zařadit? Chceme je dát všem zaměstnancům a neznehodnotit je např. razítkem školy.

Děkuji.

S pozdravem

Mojmír Zetek

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Ano, je to možné. § 4 odst. 7 vyhlášky č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vyhláška o FKSP“), umožňuje čerpat příspěvek z FKSP na tištěné knihy, včetně obrázkových knih pro děti. Podmínkou je, že v knihách reklama nepřesahuje 50 % plochy knihy, zároveň není možné čerpat příspěvek na audioknihy nebo e-knihy.

V případě, že bude na základě nastavených zásad/pravidel čerpání daná organizace toto plnění poskytovat, pak je takto uhrazená kniha majetkem zaměstnance – nejde o obdobu vybavení ke zlepšení pracovních podmínek, pracovních oděvů či sportovního a zájmového vybavení podle § 4 odst. 3 vyhlášky o FKSP, které si zaměstnanec pouze půjčuje. Organizace dané plnění pouze pořídí, ale po získání knihy jde o majetek zaměstnance, se kterým může nakládat dle vlastní úvahy. Není tedy vůbec nutné je jakkoliv označovat, např. razítkem školy. Jedná se o obdobný postup jako např. u nákupu lístků do kina apod., samozřejmě je nutné také naplnit další požadavky vyhlášky o FKSP (nepeněžní plnění, povinnost zcela dané plnění uhradit atd.).

O jinou situaci by se jednalo v případě, že by šlo o knihy pro knihovnu provozovanou zaměstnavatelem jako zařízení podle § 4 odst. 1 vyhlášky o FKSP – zde by samozřejmě nabýval knihy do svého vlastnictví přímo subjekt – zaměstnavatel a zaměstnanec by si je v souladu s § 4 odst. 3 vyhlášky o FKSP pouze půjčoval.

Daňový režim:

Ustanovení § 4 odst. 7 vyhlášky o FKSP z hlediska rozsahu i textace zcela koresponduje s § 6 odst. 9 písm. d) bod 4. zákona o daních z příjmů a v případě, že se bude jednat o nepeněžní plnění poskytnuté zaměstnavatelem zaměstnanci, bude tento příspěvek u zaměstnanců osvobozen od daně z příjmů ze závislé činnosti.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.